Alytaus simfoninis orkestras „Svajonė“: svajonė virsta kūnu

Balandžio pabaigoje orkestras koncertavo Alytaus kultūros ir komunikacijos centre. Koncerto fragmentus matysite filme. Svarbu, jog ištikimo glūkoidų skaitytojo, melomano Algirdo Žemaičio dukra RŪTA vėl nudžiugino savo pasirodymu, šį kartą su „Svajonės“ kolegomis. Ją ir pamatysite

Simfoninis orkestras, atliekantis rocko grupių kūrinius mūsuose šiandien jau nestebina, atvirkščiai pritraukia grynakraujus rock muzikos gerbėjus išklausyti, kaip jų numylėtų korifėjų hitai skamba kitoje aplinkoje ir kitu pavidalu. Reikia išskirti tris tokios išraiškos formas, kai rockmenai groja klasikinius hitus (Yes, Jethto Tull, kiti), kai simfoninis orkestras groja rocko grupių kūrinius (Alytaus simfoninis orkestras„Svajonė“) ir rockmenai kartu muzikuoja su klasikos frontmenais. Ši trečioji forma į Glūkoidų melomanų atmintį įsirėžė  Deep Purple su Londono Karališkosios filharmonijos Simfoniniu orkestru 1969 metų disko pavidalu. Gūdžiais sovietiniais laikais „Literatūra ir menas“ rašė, jog toks koncertas yra, švelniai tariant, netikęs projektas. Darkalas. Liepė vyr. redaktorius – ir parašė. O vyr. redaktoriui liepė sovietinės moralės saugotojas – KGB vietininkas Vilniuje. Nors atskirai paėmus abu koncerto dalyviai pelnę pasaulinę šlovę, tačiau jau tie žanrai tokie priešingų krūvių varomi, kad bendras jų produktas – pigios šlovės paieška. Taip dirbo King Krimson, ankstyvieji Genesis, Pink Floyd, Yes, o ką jau kalbėti apie Emerson Lake and Palmer – M. Musorgskio „Parodos paveikslėlius“, o The Beatles „Eleonor Rigbey“ ar „Yesterday“ tampa vos ne privalomais repertuarų numeriais.

Tada tūlam kultūrinio gyvenimo analitikui, kurio kredo kompromituoti viską kas Vakarų pasaulyje apsireiškia, taip teigti daug išminties nereikėjo. Mūsų krašte perteikti klasikos ir rocko sintezę pragmatiški orkestrų vadovai ir atlikėjai išdrįso tik Nepriklausomybės metais.

Išlieka viena rizikos detalė. Ar užtenka meistriškumo atlikti kūrinį taip, kad jo didingas skambėjimas atitiktų reiklaus klausytojo lūkesčius? Kai apie 1970 britų grupė Jethro Tull atliko “Bourée“ pagal J.S. Bachą ir kai girdi tik bass gitarą ir fleitą, abejonių nekyla. Suprantama, jog tai Iano Andersono – fleitos virtuozo nuopelnas. Prieš 35 metus glūkoidai Vidukas ir jo jaunesnis brolis Algis namų sąlygomis atkartodavo šį hitą taip kaip sugebėjo, tačiau jiems niekada nekilo mintis atkartoti Gorbulskį ar Makačiną. Tai pirmieji suvokimo daigai kas yra kas, kurie šiandien pražysta visomis garsų spalvomis Madison Square Garden‘e New Yorke ar Alytaus AKKC (Medvilnės klubo) didžiojoje salėje.

Keletas štrichų apie Alytaus simfoninį orkestrą „Svajonė“  (šaltiniai: http://www.alytausimfoninis.projektas.lt, http://www.afondas.lt/)

Orkestras „Svajonė“ susikūrė 2005 metais, besiruošiant penktajai tarptautinei (Lietuva, Švedija, Ispanija) jaunimo kūrybinei stovyklai „Svajonė 2005“. Pirmąją orkestro programą paruošė, koncertuose Vilniuje ir Alytuje dirigavo dirigentas Modestas Pitrėnas. 2006 m. rugsėjo mėn. „Svajonė“ dalyvavo tarptautinėje jaunimo kūrybinėje stovykloje „Maçanet/Somni 2006“ Katalonijoje (Ispanija). 2008 m. gegužės mėn. „Svajonė“ Alytuje surengė bendrą koncertą su Vilniaus B. Dvariono DMM jaunimo simfoniniu orkestru. Vėliau lankėsi Estijoje, koncertavo Vöru mieste vykusiame pučiamųjų muzikos festivalyje. Dažnai džiugina alytiškius, koncertuodami gimtame mieste.

„Svajonės“ muzikantus parengė mokytojai L.Vaitkus, V. Asadauskas, R. Jočys, D. Platūkis, A. Vilkelis, S. Bučinskas, G. Rakauskas, R. Girdžienė, R. Frendzelienė, J. Nastulevičienė. Drauge su savo mokiniais orkestre groja violančelės mokytoja A. Pasaravičienė, smuiko mokytojos D. Klemkaitė ir I. Krikščiūnienė, pučiamųjų grupės vadovė J. Jočytė. Bosine gitara orkestre groja A. Šeduikis. Kolektyvui nuo nuo pat įsikūrimo diriguoja „Svajonės“ vadovė Daiva Martikonytė.

Daugiau apie Rūtą Žemaitytę glūkoiduose:

□ Rūta glūkoidams skiria dainą
□ Rūta ir The Doors
□ Rūta vėl svečiuose pas glūkoidus

Kamera Algirdas Žemaitis    ||    Montažas   Dzilbus  ||  Trukmė  08:07

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑