“Mūsų vardas Lietuva“

2012 m. vyks 7-oji Moksleivių dainų šventė (MDŠ). Apie pasiruošimą jai, jos viziją ir apskritai, kokia ji turėtų būti ir kokia bus, norime žinoti kuo daugiau. Albertas „Šekspyras“ Antanavičius kalbina M.K.Čiurlionio nacionalinės menų mokyklos ir MDŠ – 2012 direktorių Romualdą Kondrotą.

ALBERTAS ANTANAVIČIUS

Gerbiamas direktoriau, kaip kitų metų šventei ruošiasi Jūsų vadovaujama komanda?

Pradėjome ruoštis kone prieš metus. Sukurtos struktūros, koordinuojančios pasiruošimo Dainų šventei veiklą kiekvienam mieste, rajone, yra sukurti koordinaciniai centrai, per kuriuos vyks informacijos sklaida. MDŠ tradicijos gana senos, deja, nėra nuoseklios. Man asmeniškai teko organizuoti ir 1997, ir 2005 metų šventes, todėl Dainų švenčių struktūra yra neblogai pažįstama. 1997 m. šventė buvo skirta mokyklos 650 – ies metų jubiliejui, 2005 m.  – Mindaugo karūnavimui; ir viena, ir kita turėjo savo atradimų. Atsirado ir teatrų, ir amatų, ir dailininkų darbų. Net Valdovų rūmų – tik atkastuose –  požemiuose moksleiviai surengė  mažųjų karūnų parodą. Gražu. Tai patriotinio auklėjimo detalė. Labai svarbi. Ją norisi pakartoti ir 2012 m.

O pasiruošimas – koks jis turėtų būti ir koks jis yra?

Jis džiugina, kad daug kolektyvų, besiruošiančių MDŠ, yra gyvybingi. Jie nėra vienkartiniai, sukurti tik Dainų šventei. Iki šiol paraiškas pateikė ir ruošiasi šventei 447 chorai, 487 šokių
kolektyvai. Negaliu dabar pasakyti, kiek dalyvaus dainų ir šokių ansamblių, bet šventė ruošiama didelė. Mes sau esame iškėlę tokį uždavinį: moksleivis, atvykęs į  Dainų šventę neturi jaustis darbininku – sudainavo, sušoko, pagrojo ir  važiuoja namo; moksleivis turi būti iki Dainų šventės pabaigos ir matyti, ką ir kaip daro jo kolegos, bendraminčiai, bendraamžiai.  Džiaugtis turime visi. Žinoma, ruošiantis MDŠ vyksta daug renginių, kurie tam padeda. Dainų šventė yra tęstinis renginys. Dainų šventės įstatyme sakoma, kad naujos Dainų šventės pasiruošimas prasideda tik šventei pasibaigus.
Besiruošiant 2012 m. MDŠ planuojamas mišrių chorų konkursas Kaune (Dainuok – keliauk. 04 03); festivalis-konkursas (Mes – Lietuvos vaikai. 06 12), kuriame nori dalyvauti net 213 chorų. Tokia šventė dažniausiai užsibaigia Klaipėdos dainų švente. Gegužės mėnesį vyks choreografų konferencija, kurioje bus nagrinėjamas šokių pasiruošimas ir demonstruojamas Šokių dienos repertuaras.

Kada mes galėsime išgirsti chorus, sužinoti  jų repertuarą?

Chorai savo repertuarą demonstruos kovo 5 d. (10 val.) Nacionalinės mokyklos  Šokio teatre. Šokiams vadovaus Živilė Adomaitienė, Ansamblių vakarui –   Vytautas  Buterlevičius, Dainų  dienai – Raimundas Katinas. Visos  šventės pasiruošimas vyksta pagal ministro patvirtintą planą. Įsivaizduoju: JUNESKO saugo tradiciją, o ne stagnaciją. Mes keliame tikslą, kad vaikas atvažiuotų  ne į Vilnių pažiūrėt, o BŪT ir švęst jame. Ir repertuaras – nesudėtingas repertuaras – yra vaikams, o ne mums, tiems, kurie turi vaikus. .

Kuo jūs stebinsite ar nustebinsite publiką? Kita vertus, ar to
reikia? Galų gale, koks Dainų šventės vardas?

Mes ją, Dainų šventę, turime kaip vieną  kūrinį, kaip vieną šventę ir  pavadinimą. Ji vadinasi – “Mūsų vardas Lietuva“. Taip vadinsis ir Dainų diena.Tokiu pavadinimu sukurti ir specialūs
kūriniai. Šokių šventė  vadinsis “Laiko vaikai“, o Ansamblių vakaras – “Tai gražiai gražiai mane augino“. Tokie scenarijai yra paruošti, o atskirų šventės dienų meno vadovus jau pristačiau. Šventė pirmiausia yra vaikams, todėl reikia vaikus pritraukti per repertuarą, kad galų gale šventė atitiktų šventės sampratą; kad tai nebūtų tik koncertas –
iškentėtas, per kančias pasiektas rezultatas, iš kurio visiems lieka tik darbų įsisavinant repertuarą prisiminimas. Kai choristas “zulina“ keletą metų tą pačią dainą, tai po tūkstantojo karto jis nenori nei tos dainos girdėti, nei matyti savęs ją dainuojančio. Dėl to reikia kuo daugiau naujų kūrinių. Dainų dienoje atsiras net ir folkloro – ko niekada lig šiol nėra buvę. Atiduosime pagarbą ir a kapeliniam dainavimui, ir liaudies muzikai. Šokių šventę planuojame uždarose patalpose – to dar nėra buvę, bet… esame tiek mokyti lietaus; nieko nėra blogiau už šokėją, besimaudantį balose; kita vertus, neturime ir erdvių, kuriose būtų galima TAI atlikti: “Žalgirio“ stadione JAU negalima, naujas stadionas DAR nepastatytas. O į kitą miestą kelti Šokių dieną – tai didžiulės išlaidos ir organizacinės problemos; nors tokia praktika jau yra buvus. Žinoma, Dainų šventę lydės ir moksleivių dailės kurinių paroda.

Trumpai pakalbėkime apie šventės uždavinius.

Tikiuosi, kad ir Ansamblių vakaras netaps kokiu nors parodomuoju koncertu, o įtrauks į savo pasirodymą ir kitų šventės dienų dalyvius, ir publiką. Rinkdamas komandą, kuri turėtų  dirbti tiek Dainų dienoje, tiek Šokių dienoje, tiek Ansamblių vakare rėmiausi meno vadovais, kurie turi ir autoritetą, ir viziją, matymą. Galų gale jie daugiausia prisidėjo ir prie scenarijų ruošimo, jų idėjos; o norint tai pamatyti reikia leisti visa tai padaryti iki galo. Žinoma, sulauksime ir pagyrų, ir kritikos, nes mes visi turime ir asmenines pajautas, ir nuomones. Taip MDŠ bus gana marga, bet pagrindinio tikslo nepasiekti negalėtume – moksleivis, vaikas, jaunuolis ją tikrai prisimins ne kaip kančios ir kantrybės bandymą. Su tokiu repertuaru šventė bus tikra šventė, o ne tik koncertas. Didžioji dalis repertuaro jau yra paskelbta internete (www.lmds.lt); yra pakankamai kūrinių, kuriuos kolektyvai gali ruošti; iki apžiūrų dar liko metai, tai kolektyvai, dirbantys normaliu režimu, tikrai įsisavins visą šį repertuarą. Nė kiek nenorėdami sumenkinti kitų šventės dalyvių, manome, kad Dainų diena yra pagrindinis šventės akcentas; galų gale, Dainų šventė – tai ir yra daina.

Kiek dalyvių laukiate?

Apie 20 tūkst. Vilniaus Vingio parko estradoj turėtų būti apie 10 – 12 tūkst. dainininkų drauge su “pūtikais“ ir po 5 tūkst. Šokių dienoj bei Ansamblių vakare. Tai – sąlyginiai skaičiai. Jie gali būti koreguojami – tai priklausys nuo apžiūrų, pasiruošimo lygio, atrankos. Norėtume, kad kuo daugiau vaikų patektų į MDŠ. Tikimės, kad TAI bus įvykis ne tik pačiam dalyviui, bet ir Vilniaus miestui bei jo svečiams. Grįšim prie senos geros tradicijos ir dainininkams be ritmo grupės vėl akomponuos simfoninis orkestras – koks, tegu tai būna maža paslaptis.

O kaip vyks kolektyvų atranka į Dainų šventę? Kaip bus skatinami jų vadovai?

Švietimo ir mokslo ministerija, spręsdama pasiruošimo MDŠ klausimus, sprendžia ir kitą opią problemą – kolektyvų pajėgumo nustatymą ir apmokėjimą už darbą. Pajėgumo nustatymas vykdavo labai chaotiškai. Stengiantis išlaikyti vadovus, reikia juos skatinti materialiai. Gyvenant rinkos sąlygomis, neapmokamo darbo neturėtų būti. Vis tik dar vyrauja supratimas, kad mokytojas ar menininkas gali dirbti ir “už ačiū“. Deja, vien entuziazmu toli nenuvažiuosim; sistema ims po truputį byrėti. Kai kurie pavyzdžiai rodo, kad nemažai kolektyvų persikėlė iš bendrojo lavinimo mokyklų į meno ir muzikos mokyklas. Deja, jų turime tik 110, o vid. m-lų – daugiau nei 1000. Jei tai būtų koks festivalis ar konkursas, gal būt užtektų ir tų pajėgų,
bet čia – Dainų šventė, kuri nuo neatmenamų laikų padėjo Lietuvai išgyventi, išlaikyti savo kalbą, muzikinę kultūrą. Tikiuosi, kad ministerija suras jėgų ir noro išspręsti kolektyvų
vadovų materialaus skatinimo problemą.

Dar – apie dirigentus, baletmeisterius…

Svarbiausia – dirigentus, baletmeisterius reikia pajungti vienai bendrai idėjai. Galima bandyt žaisti įvairius rinkimų variantus, bet, matyt, dirigentų nuopelnai turi priklausyti nuo to, kiek jie prisidėjo organizuojant Dainų šventę; kaip jie paruošė savo kolektyvus. Tad pamatysime naujų, jaunų žmonių veidų iš regionų. Norime, kad kuo daugiau dirigentų ateitų iš periferijos, rajonų, miestelių. Tą patį galiu pasakyti ir apie baletmeisterių asistentus. Asmenybės, žinoma, yra labai svarbu; jos eina iš vienos šventės į kitą; bet reikia ir “šviežio kraujo“. Nei dirigentas, nei meno vadovas nėra panacėja, viena ar kita pavardė neturi nulemti visos Dainų šventės. Jie turi parodyti savo kūrybiškumą per scenarijų, per kolektyvą, per gebėjimą atlikti kūrinį – tuomet atsiranda ir vieta, kaip sakoma, po saule.

Kalbino Albertas Antanavičius,
MDŠ atstovas spaudai,

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑