Lietuvos radijo istorija

zenon2

ZENONAS LANGAITIS

Šie metai Lietuvos Radijo istorijai derlingi.  Birželio 12 d. atšventėm Lietuvos Radijo pirmą transliaciją 1926 metais. Prieš 60 metų pradėjo darbą KAUNO RADIJO GAMYKLA. 1956 metų birželio 14 d. KRG išleido pirmą produkciją.

1952 m. vasario 08 dieną, pats Josifas Stalinas pasirašė specialų potvarkį, kuriuo įsakė tarpukariu nebaigtą įrengti Kauno Prisikėlimo Bažnyčią paversti fabriku. Žemiau matysite to dokumento kopiją. Kad būsimus Dievo namus išniekinti, prireikė paties Liucifieriaus parašo, pakalikai neišdrįso… Kaip bepasisuktų istorija, lietuviai dirbo. Mokėsi, kūrė ir dirbo.. Dirbo gerai, atsakingai – kitaip lietuvis nemoka. Pasidairęs po savo Radijo muziejų, padariau nuotraukų, kurios primins apie šlovingus KRG laikus. Pirmas gaminys 1956 metais buvo lempinė radija ŠVYTURYS (rusiškai Majak). Rusai Maskvoj tada jas gamino, bet kaip tik tą fabriką uždarė 1956-ais, o gamybą perkėlė į Kauną. Po kelių metų lietuviai inžinieriai ją patobulino, įvilko į naują rūbą, pridėjo latvišką plokštelių grotuvą ir Kaune jau gaminom pirmą lietuvišką radiolą Daina. Vėliau pasirodė magnetolos MINIJA. Magnetofoninius priedėlius joms gamino Vilniaus “Elfa“. Magnetola MINIJA buvo didelis deficitas tuometinėj sovietų sąjungoj. Gamyklos vadovybę pasiekdavo “darbo kolektyvų laiškai“, su prašymais padėti gauti “radiją kuri pati įrašo muziką“… 1972 metais prasidėjo mažų lietuvišku TV laikas. “Šilelis“ ilgam tapo bendriniu gero mažo TV pavadinimu. .. Pas mus taip sakoma – Lietuva – radistų kraštas. Tikrai buvo toks.

Gamyklos likimas kartoja daugelio senų didelių fabrikų likimą. Likviduota 1995 metai. Pabaigoje bandyta gamint ir CB stoteles BANGA. Bet naujos technologijos ir pigiai besidarbuojantys kinai savaip įtakojo šio tipo verslą.
Visą KRG gamintą produkciją sudėjau į pasaulio senojo RADIO katalogą internete

 

4 komentarai “Lietuvos radijo istorija

Pridėti Jūsų

  1. Sia savaite vedu kaip tik lietuviskos radijos valandeles laida Adelaideje,taip man tiko ir patiko sitas staipsnelis,butinai pridesiu prie ziniu,kad visi pasiklausytu.Aciu

    Patinka

    1. ka tik randu idomaus viska renku,nes tarpais musu laikrasteliuose,nera ka paciam skaityti,nei kitam pasakyti,neseniai skaiciau apie buvusi Alytaus mokytoja Klimaviciu ir paleidau pasiklausyti atliekamos dainos Antanaviciaus Seminarija rasykit ,kas idomaus atsirinksiu,labai malonu. Aciu

      Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑