Roko opera Jesus Christ Superstar – Vilniuje. Atgal į praeitį

Visus, glūkoidus ir prijaučiančius, sveikiname su šv. Velykom. Tai puiki proga pasidalinti prisiminimais apie  Jėzus Kristus superžvaigždė (Jesus Christ Superstar) – Tim Rice ir Andrew Lloyd Webber roko operą, pristatytą 1970 m. Joje vaizduojama evangelijose aprašytos Jėzaus istorijos interpretacija, kurios pagrindinis akcentas yra politiniai ir asmeniniai Jėzaus ir Judo nesutarimai. Operos veiksmas vyksta paskutinę evangelijose aprašytų įvykių savaitę, pradedant Jėzaus ir apaštalų atvykimu į Jeruzalę ir baigiant nukryžiavimu.

1973. Iš kairės: Dzilbus, Vaclovas Kazlauskas, Alvydas Jegelevičius (visi trys – Aisčiai) ir Edvardas Ecka Adomavičius – pirmasis Alytuje dvidubo disko Jesus Christ Superstar savininkas

Kaip mes susiję? 1971 skambina Rimas Piligrimas iš Žaliakalnio (Kaunas) ir sako: aš jau turiu, gali ateiti. Ir jau į pavakarę, man įdėmiai stebint, atidaro dėžę su dviem LP. Buvo dar su celofanu. Tada sakydavome: užpakuota. Tai buvo pirmasis 1970 metų leidimas su Ian Gillan (Deep Purple) Jėzaus Kristaus vaidmenyje. Alytuje, iš USA giminės tokį atsiunčia Edvardui Eckai Adomavičiui.  Valdas Jurgelevičius (Aisčiai), aš, Romėnas, Alvydas Petkevičius, kiti pogrindiniai roko gerbėjai eina pas Ecką klausyti. Alytuje tai buvo įvykis. Tada kažkas iš mūsų tarpo pasakė: Jėzus Kristus buvo pirmas hipis pasaulyje.  Samuelis Tacas garsus Niujorko kineziterapeutas, meno kolekcininkas, keturių knygų lietuvių kalba autorius ir bendraautorius, alytiškis iš Niu Jorko ir, beje, grojęs su Aisčiais 1969, pamena, jog  Andrew Lloyd Webber kreipėsi pagalbos pas jį dėl kūno negalavimų. Daugiau sąsajų. Aisčių gitaristas ir solistas Valentinas Chlevickas muzikinės karjeros pradžioje Vilniuje grojo kartu su Kęstučiu Antanėliu.

Apačioje iš kairės – Rimas Jasenka, Kęstutis Antanėlis, Alfonsas Vaškevičius. Viršuje iš kairės – Donatas Janušas, Aleksandras Babkovskis | Kęstučio Antanėlio šeimos archyvo nuotr.

Ir štai, Vilniuje 1971 metais rutuliojasi undergraundinis įvykis. Paskutinis ir lemtingas pastebėjimas: mes tada buvome jauni ir nemėgstami tuometinės valdžios dėl įvairių ideologinių neatitikimų sovietų santvarkos kanonams. Bet Kęstutis Antanėlis neišsigąsta KGB ir per 1971 m. Kalėdas Lietuvos dailės instituto aktų salėje kūrinį ištransliuoja  v i e š a i. Tai buvo pirmasis šios roko operos pastatymas Europoje ir antrasis pasaulyje.

Asmeninio V. Petkevičiaus archyvo nuotr.

Vaidmenis atliko: Jėzus – Vidas Petkevičius, Judas – Alfonsas Vaškevičius, Marija Magdalietė – Nelė Braus, apaštalas Simonas Kananietis – Rimas Jasenka, apaštalas Petras – Mindaugas Navakas, apaštalas Petras – Mindaugas Navakas, Poncijus Pilotas – Aleksandras Kavoliūnas, Erodas – Kęstutis Antanėlis.

Daugiau sužinosite skaitydami Vilniaus Galerija tinklapyje publikuotą straipsnį „Nufilmuotas video pasakojimų ciklas apie 1971 m. Vilniuje pastatytą roko operą Jėzus Kristus superžvaigždė“. Šia rasite atmintį intriguojančių perliukų.

SKAITYK TOLIAU

Advertisement

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑