Apie birželio suklimą 1941. Mintys Vasario 16-tosios proga

Mūsų nenuilstanti visuomenės veikėja, plačių pažiūrų ir miesto istorinių taškų išsaugojimo puoselėtoja ALDONA MARCINKEVIČIENĖ prieš N.Metus atsiuntė žinutę glūkoidams:

“Sveiki, transliuojama vertinga paskaita, kurioje daug kalbama ir apie a.a. Vytautą Bulvičių bei jo veiklą. Gal žiūrit? Vidmanto Valiušaičio paskaita – diskusija: 1941 birželio sukilimas.“

Kaip nepažiūrėti ir nepagilinti  istorijos žinių. Be to laida betarpiškai susijusi su Dzilbaus dėde. Vytautas Bulvičius – Lietuvos karininkas, Generalinio štabo majoras, pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui veikėjas, Vilniaus grupės vadovas. Sukilimo idėjos šalininkai Vilniuje apie 1940 m. rudenį susibūrė į organizaciją, pasivadinusia Lietuvai išlaisvinti komitetu. Komitetą sudarė daugiausia jaunesnieji karininkai, bet nemažai buvo ir universiteto dėstytojų, mokytojų ir kitų profesijų atstovų. Pagrindinis komiteto organizatorius – gen. št. mjr. Vytautas Bulvičius. Rengiantis sukilimui, štabo viršininkas gen. št. mjr. V. Bulvičius drauge su gen. št. kpt. Juozu Kiliumi buvo numatę sovietų įguloje Vilniuje esančių Lietuvos karių veiksmus prasidėjus Vokietijos–SSRS karui. Deja, 1941 m. pavasarį NKGB susekė LAF’o Vilniaus štabą. Mjr. V. Bulvičius buvo suimtas naktį iš birželio 8-osios į 9-ąją. Prasidėjus karui, 1941 m. birželio 23 d. V. Bulvičius drauge su penkiolika LAF’o Vilniaus štabo organizatorių, sukaustyti grandinėmis, buvo sugrūsti į traukinį ir išvežti į Rusiją, Gorkio 1-ąjį kalėjimą. Ten patyrė begalę nežmoniškų kankinimų. Lapkričio 26–27 d. įvykęs Maskvos karinės apygardos karo tribunolo teismas mjr. V. Bulvičių ir dar septynis jo bendražygius nuteisė sušaudyti. Kiti buvo nuteisti kalėti 7–20 metų.Vytautui Bulvičiui prieš pusmetį buvo sukakę 33 metai.

Vytautas su žmona Maryte apie 1936
Dzilbaus genealoginio medžio aprašų fragmentas

Sukilimo reikšmė – paneigtas melas apie savanorišką Lietuvos įstojimą į Sovietų Sąjungos sudėtį. Pamenate “iškilių“ parsidavėlių vizitą į Maskvą komunizmo saulei parvežti. Šis momentas ir šiandien eskaluojamas Rusijos propagandos. Sankt Peterburgo trolių fabriko darbininkas Sergiejus V. radijui “Svoboda“ pasakojo, jog dienos norma 120 komentarų, atlyginimas 400-600 eurų. Retkarčiais paskaitykite komentarus Delfyje, kai straipsnis apie politiką. Pamatysite, kaip apmokami botai  ir Kremliui naudingi idiotai dirba išsijuosę. Ar mūsų tautiečiai atsparūs tokiems Maskvos vojažams? Gal ir taip. Istorija rodo, kad taip. Glūkoiduose lygiai prieš 10 metų įžūliai pranašavom, kad tokios partijos kaip Tvarka ir Teisingumas turėtų išnykti iš LT politinio žemėlapio. Šiandien taip ir įvyko, penktoji kolona, panašu, merdi. Bet aktyvistai niekur neišnyko.  Virusas mutuoja? Istorijos tyrinėtojai įžvelgia vieną tikėtiną istorinį “kas būtų, jeigu būtų“. Jei tada R. Paksas būtų nelaukęs apkaltos pabaigos ir atsistatydinęs, būtų nepraradęs šanso vėl lipti į valdžią.  Ir, tikėtina, vėl būtų išrinktas. Lietuvai būtų skirta pusiau kolonijos rolė – kaip Baltarusijai, gal prorusiškos Vengrijos kelias. Galima žavėtis ir džiaugtis mūsų žmonėmis, kad jie atsakingais momentais įgauna jėgų ir proto ir sugeba eliminuoti tautos parazitus civilizuotu būdu. V. Putinas savo oponentus anihiliuoja vadovaudamasis cosa nostra papročiais. Dar apkaltina ir nuteisia savo šalies pilietį už tai, jog jis, komos būklėje, ne savo valia, buvo išvežtas į civilizuotą kraštą gyvybei gelbėti. Gatvėje suėmė pagyvenusį vyriškį už tai, jog jis su kitais demonstrantais  A. Navalnui paremti šūkavo antivalstybinius šūkius. Teisme paaiškėjo, jog tas žmogelis kurčnebylys.

Šiandien mums reikia pasidžiaugti, kad gyvename pakankamai laisvoje šalyje, suprantama turime problemų. Didžioji Britanija paskiepino nuo coronos 18 milijonų savo piliečių. Kas trečią-ketvirtą savo pilietį,  prioritetą skirdami senoliams, kuriuos virusas šienauja labiausiai. LT situacija keistai kitokia. Bet ne be išeities. Seneliai gali eiti į konspiracinius baltarusių turgelius ir nusipirkti Sputnik 5 vakcinos. Nepatartina pirkti novičiok. Dar ne laikas. “Life goes on“ – taip sakydavo Virgiaus ir Dzilbaus ir visų glūkoidų draugas, Lietuvos mylėtojas, dažnas svečias Lietuvoje Pekka Pakarinen iš Suomijos.

Švęskime Vasario 16, Lietuvai svarbią šventę. Mylėkime vieni kitus ir būkime budrūs

UŽUPIO RESPUBLIKOS TV APIE 1941 BIRŽELIO SUKILIMĄ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ką rašėme ankstesniais metais rasite čia::

 Nepriklausomybės diena su nauju Šekspyro klipu ir intro rinkimams
 Albumas. Barbarų antpuolis
  Kaip mes švenčiam Vasario 16
  Pagyvenęs jaunimas Vasario 16 susibūrė prie Angelo

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑