Pasakoja glūkoidų draugas, sveikos gyvensenos propoguotojas Samuelis Tacas (Shmuel Tatz)

Prieš pradedant skaityti, būtina pasidžiaugti glūkoidų tinklapio rėmėjais ir padėkoti jiems:

Bronius Matažinskas – € 50
Henrikas Šivokas – € 40
Valdas Labukas – €20
Laima Unguraitienė – € 10

Daugiau apie tai rasite čia

Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenantis kineziterapeutas Samuelis Tacas (74 m.), neseniai viešėjęs Lietuvoje, turi teoriją, kaip padėti kvėpavimo takams, kai siaučia koronavirusas. Ir kaip karantiną paversti naudingu sveikatai. Alytuje gimęs S.Tacas (Shmuel Tatz) padarė puikią karjerą už Atlanto. Būdamas 27-erių jis persikėlė į Izraelį, o nuo 1984-ųjų gyvena JAV ir jau kelis dešimtmečius dirba įsteigtoje klinikoje Manhatane. Domėdamasis Rytų medicina S.Tacas sukūrė išskirtinę kūno derinimo programą, o kaip kineziterapeutas yra padėjęs ne vienai pasaulio garsenybei. Jo kabineto duris yra varstę kompozitorius Andrew Lloydas Webberis, baleto šokėja Nina Ananiašvili, aktorė Kathleen Turner, taip pat tokie pasaulinio lygio atlikėjai kaip violončelininkas Mstislavas Rostropovičius. Kai kuriems pacientams jis yra paskutinė viltis įveikti profesinius skausmus. Daugelis jų neįtaria, kad Lietuvos pasą turintis kineziterapeutas vadina save dzūku ir iki šiol puikiai prisimena, kokius apšilimo pratimus prieš rungtynes sovietmečiu atlikdavo vaikystėje mėgto „Dainavos“ klubo futbolininkai. Galbūt šie įspūdžiai lėmė tai, kad S.Tacas studijavo gydomąją kūno kultūrą Kaune. – Karantino metu žmonės jaučiasi tarsi įkalinti namuose, todėl kenčia kūnas. Kaip galime sau padėti? – pasiteiravau S.Taco. – Pradėsiu nuo savęs. Vadovaujuosi požiūriu – nesvarbu, ką žmonės dirba, visi turi kaulus ir raumenis, tokius pat organus, tik kiekvienoje galvoje būna skirtingų minčių. Siūlau pacientams ir draugams tokias priemones, kurios veikia. Jų efektyvumu įsitikinau, kai Niujorke pernai kovą buvo paskelbtas karantinas. Kineziterapeutams tada buvo uždrausta dirbti pusantro mėnesio. Turėjau daug laiko, todėl galėjau maždaug tris valandas kasdien dirbti su savo kūnu. Šios metodikos ištakos siekia dar tuos laikus, kai Druskininkuose mokiausi pas Karolį Dineiką (1898–1980), o jo taikomas gydymas kaip tik ir buvo paremtas kvėpavimu. Iki tol maniau, kad jau moku kvėpuoti, bet patekęs pas jį supratau, kad klydau. Taip pat K.Dineika sukūrė specialų masažą ir pratimus plaučių problemų turintiems žmonėms. Savo pavyzdžiu noriu įtikinti žmones, kad nebūtina eiti į sporto klubą, krepšinio aikštę ar sėsti ant dviračio. Daug gerų dalykų galime daryti ir namuose, kad sustiprintume kvėpavimo sistemą ir limfos apytaką. Ką reiškia derinti kūną?

Unikalia S.Taco metodika domėjosi buvęs JAV prezidentas B.Clintonas ir verslininkė R.Tahari. Nuotr. iš asmeninio albumo

Pateiksiu tokį pavyzdį – prieš eidami į sceną orkestro dalyviai derina styginius instrumentus, kad jie gerai skambėtų. Kartais genialus smuikininkas gali taip griežti, kad niekas nesupras, jog prastai suderintas instrumentas. Kurį laiką žmogus gali taip šypsena maskuoti kenčiamus skausmus. Bet jis negalės ilgai nuslėpti negalios ir vaidinti, kad jam viskas gerai. Jo kūnas šauksis pagalbos. Tokiu atveju geriau nelaukti aliarmo signalo. Skaudanti galva, negalėjimas pasukti kaklo, nugaros skausmai, sustingę sąnariai – tai rodo, kad kūnas kenčia. – Ar turite receptą ir tiems, kurie nemėgsta sportuoti? – Galime daug ko išvengti, tik reikia žinoti, ką daryti ir kaip apsaugoti savo kūną nuo susidėvėjimo. Kai perkame naują automobilį, autoserviso darbuotojai įspėja, kad reikės atvykti ir pakeisti tam tikras detales. Tokia techninė apžiūra būtina ir kūnui. Aš nelankau jokio sporto klubo, nemėgstu demonstruoti ištvermės. Mano filosofija yra suteikti kūnui malonumą, o ne jį prievartauti. Vaikystėje daug ką gauname iš gamtos. Vaikas pradeda sėdėti, ropoti ir vaikščioti be jokios mankštos, nes jam malonu judėti. Bėdos prasideda vėliau, kai penkiamečiai ima mėgdžioti kitus asmenis. Jei mato, kad tėvas sėdi sudribęs fotelyje, motina vaikšto susikūprinusi, vaikai mano, kad tokia kūno padėtis yra gera.

Daug metų S.Tacą ir violončelininką M.Rostropovičių siejo nuoširdi draugystė. Nuotr. iš asmeninio albumo

Fizinis aktyvumas, be kurio neužauga nė vienas vaikas, suaugusiesiems atrodo jau nereikalingas, nes visas dovanas jie gavo iš gamtos. Tačiau kuo gyvenimas patogesnis, tuo labiau išsiderina kūnas. Kyla klausimas, kas turėtų užsiimti sveikatinimu. Juk medicina užsiima tuo, kad žmogus nenumirtų. Kad kuo ilgiau žmonės galėtų žaisti golfą ar tenisą, šokti, važiuoti dviračiu, turi išlaikyti raumenų masę, kaulinį audinį, judrius sąnarius. Bet tai nėra medicinos uždavinys, todėl didžiausia atsakomybė tenka kineziterapeutams. – Ar gali gydyti vien judesiai? – Kai išvykau iš Lietuvos, nebuvo tokios profesijos kaip kineziterapeutas.

Visas straipsnis paskelbtas Lietuvos Ryte. Skaitykite toliau:

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑