The Beatles ir Lietuva

AUDRIUS JANECKA gyvena Airijoje, domisi istorija, kultūra, pasaulėžiūra ir, be abejo, mersey sound, arba The Beatles. Turi savo tinklapį, kurį pavartyti būtų pravartu. Ankstesni Audriaus straipsniai glūkoiduose

Skambant The Beatles dainai per radiją, pagalvojau: britų muzikos grupė, užkariavusi visą pasaulį, buvo airių kilmės. Vienų tėvai, kitų artimi giminaičiai, turėjo airiško kraujo. Dalis Bitlų muzikantų antrųjų pusių ar jų vadybos komandos nariai buvo žydų kilmės. Ir staiga galvon šovė mintis: Bitlai ir Lietuva. Ar yra koks nors ryšys? Teoriškai anglosaksų ir keltų kraujas negali būti tiesiogiai susijęs su baltišku. Reikia ieškoti kito kelio. Žinant istorinius emigracijos mastus, semitų kraujas turėtų buti kaip tarpininkas. Reikia pabandyti.
Pirmasis semitu palikuonis, papuolęs po mano padidinamuoju stiklu, yra Bitlu menedžeris Brian Samuel Epstein (1934 – 1967). Ir ką sako jo biografija? Senelis (šaltinis: en.wikipedia.comtimesofisrael.com) Isaac Epstein atvyko i Didziąją Britaniją 1890 metais iš….Lietuvos, Hodan miesto. Miesto pavadinimas kaip ir nesiriša su Lietuva. Na, britų migracinės tarnybos pareigūnas kaip nugirdo, taip užrašė vietovės pavadinimą iš kur kilęs imigrantas. Jam tai jokio skirtumo, juolab kad kalbėjo angliškai nemokantis užsienietis. Tačiau dėl Lietuvos pavadinimo, tai jau tikrai girdėtas žodis pareigūno ausiai, negalėjo suklysti. Kaip teigia Britanijos Nacionalinis Archyvas (saltinis: nacionalarchives.gov.uk), 1881 – 1914 metais 2,7 mln. žydų iš Rytų Europos emigravo i Didžiąją Britaniją. Vieni pasiliko gyventi, kiti pasinaudoję Britanija kaip tranzito punktu, išvyko Amerikon laimės ieškoti. Taigi, pareigūnas suklustų tik tuo atveju, jei pasakytum, kad atvykai iš valstybės, tarkim, Dzūkija. Brian Epstein senelės Dinah tėvai buvo emigrantai is carinės Rusijos, emigravę Britanijon 1872 metais. Kaip žinia, tuometinė carinė Rusija buvo Lenkija, Lietuva, Baltarusija, Ukraina, tad iš kurios šalies konkrečiai ji kilusi mes galime tik spėlioti, nes šioje vietoje priėjau liepto galą “visagaliame“ internete. Ka gi, kas bebūtų, kalbant futbolo terminais, 1:0 – įvartis Lietuvos naudai. Tačiau ši pergalė labai gležna, nes tarp Brian Epstein ir Bitlu nėra jokio kraujo ryšio; šis Bitlu menedžeris palikuonių neturejo.

Ka gi, judame toliau. Kitas Bitlu menedžeris Allen Klein yra vengrų kilmės žydas – jokio ryšio su Lietuva. Bugnininko Ringo Starr žmona yra Barbara Bach. Jos seneliai buvo žydai is Austrijos ir Vokietijos. Irgi jokių sąsajų su Lietuva. Dabartine Paul McCartney žmona yra Nancy Shevell. Jos seneliai, iš motinos pusės, buvo žydai iš Lenkijos, Lodzes apylinkių. Arti Lietuvos, tačiau to nepakanka. Pirmoji Paul McCartney žmona (jau mirusi) Linda Eastman. Jos seneliai is motinos pusės yra žydai is Hamburgo, Vokietijos. Lindos tėvas Lee Eastman, kurio tikras vardas ir pavarde Leopold Vail Epstein. Jo giminės linija tokia (saltinis: geni.com) – senelis Max Epstein, tikras vardas ir pavarde Chatzkel Brantsovsky, emigravo i Ameriką 1870 metais. Gimimo vieta: 1859 metai, Augustow, Podlaskie vaivadija. Augustavas – etnines Lietuvos zemes, siandien tai lietuviskas anklavas Lenkijos teritorijoje. Bingo! Pagaliau rastas dar vienas lietuviskas pedsakas. Natūraliai kyla klausimas: “Ar jis kalbejo lietuviškai?“. Žiūrėkime i faktus be emocijų. Tuo metu, kai gimė ir augo Lindos prosenelis, Augustavas buvo tik 60 metų kaip prijungtas prie Prūsijos. Kiek žmonių kalbejo vokiškai? Koks tau vokietis norės keltis į naują ir nežinomą kraštą? Tuo metu čia gyveno tik valstybės pareigūnai, jų antrosios pusės ir juos aptarnaujantis personalas. Kaip teigia (šaltinis: lituanus.org) 1864 m. surašymo duomenys, 100% Augustavo krašte gyvenusių žmonių deklaravo save kaip lietuviai. Lenkiškai kalbėjo tik kilmingi žmonės, turtuoliai. Rusija okupavo Lenkija 1860 metais. Istorinis faktas: kai buvo numalšintas 1863 – 1864 metų sukilimas, generolas Muravjovas – Korikas buvo priverstas atspausdinti 10.000 atsikreipimų lietuviškai ir juos išplatinti Augustavo apylinkėse, kad vietiniai gyventojai suprastų, ko nori okupacine valdzia. 1857 m. surašymo duomenis (saltinis: pl.wikipedia.com), is 7.900 Augustavo gyventoju 3.300 (45%) buvo žydai. Ar žydai kalbėjo lietuviškai? Prieškario Lietuvoje, provincijos miesteliuose beveik pusė gyventojų buvo žydai. Kažin ar jie nekalbėjo lietuviškai. O kiek lietuvių, po sovietų okupacijos 1940 metais ir praėjus beveik 60 metų (1990 m.) savo noru pamiršo lietuvių kalbą ir kalbėjo rusiškai? Nei vienas. Taip ir su žydais. Jie yra protingi ir lankstus, tad visada moka vietine kalba tos šalies, kurioje jie gyvena. ydai turi patarlę, kuri sako: “Jei moki nors viena užsienio kalba, tu jau gali valdyti puse pasaulio“, tad tuo metu (1859 m.) Augustave gyvenę žydai tikrai kalbejo lietuviškai, ir neabejotinai Lindos prosenelis kalbejo lietuviškai taip pat.

Taigi, pavyko rasti du įrodymus, kad egzistuoja rysys tarp Lietuvos ir The Beatles, ir kad Lietuvos žydų kraujas šiandien teka Paul McCartney’io vaikų (Mary, Stella ir James) bei jo anukų (8) gyslomis. Lietuva gali pasididžiuoti, kad šitokiu būdu prisidėjo prie pasaulinio fenomeno – Bitlomanijos. Klausydami Bitlu dainų, galime jausti nematomą ryšį su jais. Belieka tik pasikviesti Paul McCartney atvykti Lietuvon, šitaip išgarsinant ir pareklamuojant Lietuvą pasauliniu mastu.

Nuotraukoje: John Lennon skulptura. Telde, Gran Canaria, Ispanija. Pastatyta 2003 m.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑