Paslaptinga Kauno radijo gamyklos magnetolos MINIJA (pirmas modelis) istorija

Zenonas yra mūsų tinklapio skaitytojas. Palaikytojas, rėmėjas – radio istorijos Lietuvoje kūrėjas ir kolekcionierius. Tai žmogus, kuriam nesvetimos hipiškos nuostatos, baikerių aplinka. Apie tai daugiau rasite tik glūkoiduose čia  Gal straipsnyje minimas  radio aparatas guli pas kažką apdulkėjęs sandėliuke ir verkia užmirštas? Atsiliepkite.

 

Ši magnetola maža serija buvo gaminta KRG 1962 metais, bet į mano Radijų kolekciją šio modelio kelionė užtruko 20 metų. Pradėjęs jos dairytis 2000 metais, tikrai nemaniau, kad atrasiu ją tik 2020-ais. Juk per tą laiką surastos mažo Kauno tarpukario fabrikėlio KARADI penkios radijos ! O čia, tarybmetis, didžiulė Kauno radijo gamykla – o jos produktas – kaip į vandenį… Nors tuo metu MINIJA buvo išreklamuota to meto spaudoj – sssr žurnale “Radio“ 1965-3 numery detaliai aprašyta, įdėta į sovietinės radio aparatūros katalogą (autorius Levitinas), išlikę jos nuotraukos. Viskas buvo numatyta – ir dizainas, ir schema, ir magnetofono blokas. Visą šią vaizdinę medžiagą aš turėjau, maža to – radijo gamyklos konstruktoriai man atrado MINIJA pasą, kuriame tada, 1962-ais, darė pataisymus… O pačios magnetolos – nei matyt, nei girdėt. Ieškojau visais būdais, o 2013 net facebook grupę įkūriau “Ieškoma magnetola MINIJA “

Viskas veltui.. Ir štai 2020 kovas. Skelbimuose internete matau parduodamą pirmos MINIJA pasą. Iškart pradedu sekt to paso pėdomis – ir – sėkmė ! Pasirodo, ten kur buvo pasas (Švenčionėliuos) išsilaikius ir pati magnetola. Prastoj būklėj, bet ji – pirmas modelis ! To MINIJA-1 dizaino, jos audinio priekyje rašto, grotelių dizaino ant šoninių garsiakalbių – su niekuo nesumaišysi. Teko nemažai padirbėt, kad aparatas atrodytų pakankamai atitinkantis originalą ir puikiai veiktų. UTB bangas teko pastumt iki 97- 107 MHz, kad girdėt dabartines stotis. Senas šasi jau surūdijo nepataisomai, panaudojau MINIJA-2 šasi, jos praktiškai nesiskiria. Nepataisomas buvo ir senasis magnetofoninis blokas, teko įdėt gerai išlaikytą bloką Elfa – 21 (toks ir priklausė originalui, tai magnetofono AIDAS analogas). Gavęs naujus dirželius magnetofonas atgijo – groja ir suka kaip naujas. (yra video)

Kas link tokio aparato “pradingimo“ priežasčių – jų yra minima keletas… Versijos :
1) Pagaminta mažai pirmukių, iškart pereita prie 2-o MINIJA modelio. Nuo antro modelio radikaliai keitėsi Minijų dizainas.
2) Dalis aparatų iškeliavo į Maskvą aukštiems valdininkams (netikiu, nes maskviečiai nepasigyrė radę, o jie visada giriasi).
3) – Įdomioji – girdėta iš radio gamyklos veteranų : Gaminant Minija-1, aparato surinkime naudojo tropiniam klimatui pritaikytus laidus.
Tai darė todėl, kad tuo metu į sssr vizitui atvyko Indijos vadovė Indira Gandi ir, pagal nusistovėjusią sssr tradiciją, dovanų Indijai buvo atkrauta partija magnetolų MINIJA.
Kiek čia tiesos – neaišku. Svarbiausia – rasta ir istorijai išsaugota pirma ir unikali Kauno radijo gamyklos MINIJA.

 

Pabaigai – jei pasitaikys geriau išlaikyta MINIJA-1, visada laukiama. Paieška tęsiasi, FB pieškos grupė veikia, bet – man jau kur kas ramiau, nei iki šiol…

3 komentarai “Paslaptinga Kauno radijo gamyklos magnetolos MINIJA (pirmas modelis) istorija

Pridėti Jūsų

  1. Zenonas gal nesupyks, kad šiek tiek ne į temą, bet priminsiu ir tokią, kaimynų latvių radiją. Mano vaikystės ir jaunystės VEF Baltica. Lux aparatas! Luksemburgas, be abejo buvo medžiojamas.ir girdimas vis sukinėjant rankenėlę nuo trukdžių. Šie įgūdžiai pravertė kariuomenėje, – buvau radistu… “sluchač- stukač“ 😂 Prašau suprast ne pažodžiui, čia radistų žargonas

    Patinka

  2. Zenonas gal nesupyks, kad šiek tiek ne į temą, bet priminsiu ir tokią, kaimynų latvių radiją. Mano vaikystės ir jaunystės VEF Baltica. Lux aparatas! Luksemburgas, be abejo buvo medžiojamas.ir girdimas vis sukinėjant rankenėlę nuo trukdžių👍 Šie įgūdžiai pravertė kariuomenėje, – buvau radistu… “sluchač- stukač“ 😂 Prašau suprast ne pažodžiui, čia radistų žargonas

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑