PELE DIENA

Mums, pacanams jau tada buvo žinomi Pele ir Garinčia. Pirmasis kaldavo golus vieną po kito, o kitas turėjo vieną trumpesnę koją, todėl visiems duodavo monų. Ypač priešo baudos aikštelėje.

Prieš 50 metų, 1969 m. lapkričio 19 d., Futbolo Karalius, Didysis Pele įmušė savo 1000-ąjį įvartį. Tai atsitiko, kai žaidė du Brazilijos klubai: „Santos“ – „Vasko da Gama“. Iki rungtynių pabaigos likus 13 min. į svečių vartus buvo skirtas 11 m. baudinys. Pele pradžioje nesiruošė smūgiuoti „pendelio“. Bet aistruoliai skandavo: „PE-LE! PE-LE!“, net diktorius į mikrofoną sušuko: „Smūgiuoti privalo Pele“.

Pele smūgiavo ir įmušė! Tribūnos sprogo. Triumfatorių apspito reporteriai. Rungtynės nutrauktos. Nesuvaldęs emocijų Pele apsiverkė, o paskui emocingai palaikant tribūnoms apėjo stadione garbės ratą.
Šio įvykio garbei Brazilijos vyriausybė milijoniniu tiražu atspausdino pašto ženklą, kuriame pavaizduotas didysis futbolininkas vilkintis marškinėlius 10 numeriu.

Garrincha ir Pele


Edson Arantes do Nascimento – Pele. Kas jis toks – Pele – žinomas net tolimiems nuo futbolo žmonėms? Ši pravardė tai buvo jo antrasis vardas. Pele – išskirtinis žaidėjas, futbolo genijus. Jis nuo vaikystės skyrėsi nuo savo bendraamžių. Per savo karjerą įmušė daugiau nei 1000 įvarčių, iš kurių daugelis – šedevrai. Dėl savo neįtikėtino talento puolėjas gavo neoficialų titulą Futbolo Karalius ir tapo „Juoduoju Perlu“ Brazilijoje.

Vaikų futbolas

Edson Arantes Nascimento gimė 1940 m. spalio 23 d. Brazilijos mieste Tres Coracoes (Minas Gerais). Edson pirmasis mentorius buvo jo tėvas João Ramos do Nascimento – profesionalus puolėjas, žinomas kaip Dondini. Jis buvo drąsus žaidėjas, visada kovojo aikštėje iki galo, o Edson šeimoje buvo suteiktas slapyvardis „Dicko“, kuris reiškia „sūnus karys“.
Slapyvardis „Pelé“ Edson Arantes prigijo anksti paauglystėje. Tačiau iš pradžių ji buvo tik erzinanti. Tada ateities legenda nežinojo, kad po tam tikro laiko visas pasaulis plos šiam vardui.

Kaip Pele pateko į profesionalų futbolą?

Kai Pele buvo 7 metai, jis pradėjo žaisti vietinėje vaikų komandoje, kurioje jis išsiskyrė technišku žaidimu, įmušdamas gausybę įvarčių. Tėvas mokė jį įvairių fintų ir gudrybių aikštėje. Pele buvo geras mokinys, sugerdavo žinias kaip kempinė, o taip pat buvo labai talentingas. Ateitis buvo tarsi nulemta. Reikėtų pažymėti, kad futbolininko motina, Celeste Arantes, nenorėjo sūnaus matyti profesionaliu žaidėju. Ji tikėjo, kad futbolas – tai tiesus kelias į skurdą. Iš tiesų, ne visi tuo metu žaidėjai gyveno gerai, ir net Dondini buvo priverstas anksti išeiti į pensiją, kad galėtų dirbti kitur ir užtikrinti pragyvenimą savo šeimai.
Galimi sunkumai nesustabdė būsimos žvaigždės, nes futbolas Pele buvo kažkas ypatinga. Jau 15 metų jis pasirašė savo pirmąjį profesionalų kontraktą su vienu iš stipriausių klubų São Paulo valstijos „Santos“.

Karjera “Santos“ (1956-1974)

Edson Arantes nereikėjo ilgai laukti galimybės parodyti savo talentą. Jam nebuvo ir 16, kai pirmą kartą pasirodė aikštėje oficialiose rungtynėse prieš „Kor“ komandą. Tų pačių, 1956 metų, rugsėjo 7 d., jis įmušė savo pirmąjį įvartį. Po daug žadančio debiuto vietos žiniasklaida atkreipė dėmesį į būsimos žvaigždės žaidimą.
Kiek metų Edson Arantes vilkėjo „Santos“ marškinėlius ? Galime sakyti, visą savo futbolo gyvenimą – 18 metų. Per šį laiką Pele su komanda laimėjo 10 kartų San Paulo čempionatą, Brazilijos taurę – 5 kartus. Dveji Copa Libertadores ir Intercontinental taurės laimėtojo titulai.

Karjera nacionalinėje komandoje

Kerintis žaidimas „Santos“ negalėjo palikti Edson Arantes už nacionalinės komandos slenksčio. Jau 17 metų jis žaidė nacionalinėje rinktinėje savo pirmajame pasaulio futbolo čempionate Švedijoje. Jauno puolėjo debiutas įvyko prieš SSRS komandą. Brazilai laimėjo 2:0. Pele nepasižymėjo. Tačiau kitose ketvirtfinalio rungtynėse prieš Velsą Pele įmušė vienintelį įvartį 66 minutę ir atvedė savo komandą į pusfinalį. Pusfinalyje Brazilija susitiko su Prancūzija ir Pele antrame kėlinyje nuo 52 min. iki 75 min. įmušė 3 įvarčius, tapdamas jauniausiu žaidėju pasaulio pirmenybėse pelniusiu hat-trick. Finale brazilams jauno puolėjo drąsa ir meistriškumas padėjo sudaužyti turnyro šeimininkus – Švedijos komandą – 5:2. Pele įmušė du kartus ir užėmė antrąją vietą rezultatyviausių žaidėjų turnyro sąraše.

Brazilijos rinktinė pirmą kartą savo istorijoje laimėjo pasaulio čempionų titulą, o Pele tapo jauniausiu žaidėju, pakėlusiu virš savo galvos taurę. Edson Arantes pasaulio futbolo čempionu tapo dar du kartus – 1962 ir 1970 m. Tačiau 1962 metais Čilėje Pele atsiskleisti visu gražumu sutrukdė trauma. Tačiau 1970 metais Brazilijos rinktinė su Pele spindėjo Meksikoje ir tapo trečio pasaulio čempionų titulo savininke. Legenda įmušė keturis kartus, įskaitant ir finalą prieš italus. Karjeros metu Brazilijos rinktinėje Pele per 92 rungtynes įmušė 77 įvarčius. Karjerą nacionalinėje komandoje Futbolo Karalius baigė 1971 m.

Karjera Niujorko „Kosmose“

1974 m. Pele baigė žaisti „Santos“ ir daugelio nuostabai sutiko su Šiaurės Amerikos komandos „New York Cosmos“ pasiūlymu žaisti jame. Pasak Pele, jis siekė populiarinti Europos futbolą Naujajame pasaulyje. Taigi, kamuolio magas buvo sportininkas gaunantis didžiausią atlygį pasaulyje, o futbolo žaidimo lankomumas Amerikoje išaugo 10 kartų, nes kiekvienas norėjo pamatyti futbolo legendą gyvą.
1977 m. komanda „Kosmosas“ tapo čempionu. Per tris sezonus Pele į aikštę išbėgo 107 kartus ir 64 kartus nuginklavo varžovų vartininką. Atsižvelgiant į tai, kad puolėjas jau planavo baigti savo karjerą, o jo forma buvo toli nuo tobulybės, tai labai geras rodiklis.

Pele paslaptis

„Futbolo karalius“ turėjo puikių fizinių duomenų, kurie neabejotinai padėjo pasiekti fenomenalių rezultatų. Buvo puikus sprinteris. 100 metrų bėgo per 10,8 dešimtąsias sekundės. Nors buvo, palyginti, žemo ūgio (173 cm), Pele į aukštį šoko du metrus. Tai jam leido puikiai žaisti galva. Beje, Pele visada norėjo pakartoti savo tėvo pasiekimą, kuris viename mače penkiais tiksliais smūgiais galva kamuolį siuntė į varžovų vartus, bet to niekada nepasiekė „Juodasis perlas“.
Pasak ekspertų, Pele periferinė rega buvo gerai išvystyta, todėl jis galėjo greitai įvertinti situaciją aikštėje. Bet ne tik fiziniai duomenys leido futbolininkui tapti legenda: Pele buvo be galo darbštus ir nuolat stengėsi gilinti savo įgūdžius. Taip pat gerai mokėjo valdyti kamuolį abiem kojom, jis ne kartą paaukojo save ir galėjo tarsi „ant lėkštutės“ perduoti kamuolį komandos draugui.
Manoma, kad Pele neturėjo trūkumų futbolo aikštėje. Jis tapo puikiu pavyzdžiu ateities kartoms, milijonų berniukų stabu.

Pele skaičiai

• Per savo karjerą Pele įmušė 1281 įvarčius.
• 1959 m įmušė 126 įvarčius per sezoną.
• Pele įmušė 92 hat-trick (3 įvarčiai per rungtynes), 30 pokerių (4 įvarčiai), 6 kartus po 5 įvarčius per rungtynes.
• 8 įvarčiai (dvigubas pokeris) 1964 metais rungtynėse prieš „Botafogo“ komandą.
• 1969 m. lapkričio 19 d. Pele įmušė tūkstantąjį įvartį per „Santos“ – „Vasco da Gama“ susitikimą, o lapkričio 19 d. švenčiama kaip Pele diena.
• Jis vienintelis žaidėjas, tapęs tris kartus pasaulio čempionu.
Brazilijos vyriausybė paskelbė Pele „nacionaline vertybe“. 1999 m. TOK paskelbė Pele vienu iš iškiliausių amžiaus sportininku, nors niekada nedalyvavo olimpinėse žaidynėse. Jį FIFA pripažino geriausiu XX amžiaus žaidėju (kartu su Maradona).
2014 m Pele dar gavo garbės „FIFA Aukso kamuolį“ už indėlį į futbolą.
1990 m. Pele buvo Brazilijos jaunimo, turizmo ir sporto ministras. Jis tapo ambasadoriumi prie Jungtinių Tautų geros valios, užsiima sporto ir futbolo skirtingose šalyse skatinimu. Pele vaidino filmuose. Išleido du dainų albumus. Jis turi savo kavos prekės ženklą – Cafe Pele. Brazilijoje paskelbta keletas autobiografijų. Pažymėtina, kad po knygos išleidimo „Aš – Pele“, šalyje, kurioje buvo didelė dalis neraštingų gyventojų, kilo tikras bumas siekti išsilavinimo. Milijonai brazilų norintys skaityti savo stabo darbą, ėmė mokytis abėcėlės. Pele net apdovanotas medaliu už raštingumo kėlimą savo šalyje.

Gyvenimas

Trys Juodojo Perlo santuokos, tarp draugų juokaujama – Pele „pelnė hat-trick“. Iš pirmos santuokos jis turėjo tris vaikus, o antrosios – du. Trečioji santuoka buvo sudaryta 2016 m su Marcia Aoki Sibel – japonų kilmės Brazilijos verslininke.
Pele sūnus iš pirmosios santuokos Edin ėjo savo tėvo pėdomis. Iki 29 metų jis buvo vartininku, bet be išskirtinės sėkmės. Edin vėliau turėjo problemų su įstatymu. Šiuo metu jis atlieka laisvės atėmimo bausmę už pinigų plovimą, susijusį su prekyba narkotikais.
Kovojantis ir nepasiduodantis futbolo aikštėje, įprastame gyvenime Pele yra labai draugiškas ir malonus. Iš dalies paveikė motinos auklėjimas, kuri mokė savo sūnų gerbti kitus žmones. Per atsisveikinimo su futbolo legenda Pele rungtynes Niujorke, 1977 m. spalio 1 d., tarp dviejų klubų „Santos“ ir „Kosmos“ pirmąjį kėlinį brazilas žaidė JAV komandoje, antrą – už Brazilijos „Santos“. Beveik 80 tūkstančių žmonių skandavo „lik“. Jis išliko futbolo gerbėjų širdyse visame pasaulyje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑