Kovo 8. Kas tai?

Šį straipsnį paskelbėme prieš metus – 2017. Kadangi kartojimas yra mokslų motina,  tai pakartoti šį postą, įstabios šventės proga, nebus kenksminga.

Pasidavę inercijai, Kovo 8-ąją minime ir švenčiame, nes dar sovietinė propaganda įkalė į galvas, jog tai moters lygybės, dorybės ir žavesio šventė. 1857 kovo mėnesį  Niujorko Žemutinio Ist Saido rajono tekstilės fabriko darbuotojai, dauguma moterys išėjo į gatves, siekdami sutrumpinti darbo laiką ir pagerinti darbo sąlygas. Lygiagrečiai šiam įvykiui 1857 metų kovo 8 dieną Niujorko prostitutės išėjo į gatves ir savo pyktį nukreipė uosto ir miesto valdžiai. Mat pastarieji  jūreiviams vėluoja sumokėti atlyginimus. Šias demonstracijas išvaikė policija. Panašios akcijos pasikartojo Paryžiuje 1894 metais, 1896 kovo 8 d.  Čikagoje, o 1909 vėl Niujorke.

Pasulinės revoliucijos organizatorės ir propagandistės Klara Cetkin ir Roza Liuksemburg ĮŽVALGIAI pasinaudojo šiais pasikartojančiais įvykiais ir  gana sėkmingai įkorporporavo moteris į pasaulinę komunizmo statybą. Jos  panašias moterų eitynes suorganizavo 1910 metais Vokietijoje, o 1911 kovo 8-ją paskelbė moterų kovos už laisvę, lygybę ir kitų patrauklių sąvokų tarptautine diena. Tačiau nemažai istorikų mini ir kitą, religinę  šventės kilmės teoriją, pasak kurios, moterų socialisčių judėjimo istoriją Klara Cetkin ketino susieti su savosios, žydų tautos istorija, o, tiksliau, su persų karaliaus Kserkso žmona Estera.

Jau gerokai vėliau, sovietmečiu buvo nuspręsta, kad apie prostituciją kalbėti nedera, bet moterų demonstracijas reikia paversti savo ideologijai naudingais faktais, tarnaujančiais tarybinės moters įvaizdžio kūrimui. Tai ir padarė.

Tarptautinė moters diena pripažinta ir Jungtinių Tautų Organizacijos, o pasaulyje švenčia ją šalys, kuriose komunizmas buvo kuriamas arba ir dabar viena ar kita forma egzistuoja. Žemėlapyje matote spalvas. Kuo raudonesnė, tuo labiau švenčiama. Tik neaišku kodėl. Ar dėl raudonos ideologijos, kuri niekaip neišgaruoja ar nuo raudonų rožių, kurias  šiuose kraštuose moterims įteikia vyrai.  Žemėlapyje dar galite pastebėti, jog civilizuoti Vakarai laikosi santūriai. O Lietuvoje tai nėra Valstybinė šventė, tik atmintina diena.

Nors šios šventės kilmė nėra krištolinė, įvykių kontekste atsispindėjo moterų kova už norą turėti vienodas teises su vyrais. Na, negalima mokėti mažesnio atlygio vien už tai, kad jos moterys ir daugybę kitų dalykų. Tačiau tokių švenčių fone gimsta feminizmas, transseksualų judėjimai, kiti, džiūstantys nuo dėmesio stokos individai ar jų grupės.

Švęsti ar nešvęsti kovo 8-ąją? Elkis taip, kaip tavo vidinis balsas liepia, bet nepamiršk minėti  MOTINOS dieną gegužės pirmąjį sekmadienį. Vyre, pasveikink tą dieną savo Moterį – ji tavo vaikų Mama. Vaikai, pasveikinkite, apkabinkite savo Mamą, padėkokite jai – ji jus pagimdė, užaugino. Jaunuoli, pasveikink savo panelę. Lai pajunta, jog yra mylima ir gerbiama, nors mama taps vėliau!!! Švęsk MOTINOS dieną!

Vytas „San Simnas“ Stanevičius Kovo 8-sios proga siunčia moterims sveikinimą:

Dėl Jūsų šiandien mes galime viską… Su Kovo 8-ąja, brangiosios.
Jūsų kačiukai

4 komentarai “Kovo 8. Kas tai?

Pridėti Jūsų

 1. Motinos dieną švenčiama motinystė. Ją švęsime po 2 mėnesių. Šiandien Moters diena. Vyrai, nebijokite mūsų, moterų ir neieškokite priešų santuokinėje lovoje, nes civilizuotų vakarų pavyzdžiu greit galite gyventi santuokoje su kitu kelnėtu partneriu [partnere], o didėjant socialiniai atskirčiai, ta antroji pusė išeis protestuoti dėl vėluojančių atlyginimų, kaip Niujorko prostitutės 19a. Perspektyvoje, Moters dieną, labai gali būti, keis gėjų diena. Greit Jus reiks sveikint už drąsą, kad sveikinat mus. Vyrai, Jūs mums reikalingi kasdien. Ir už ką mes Jus mylim?

  Patinka

  1. Nereikia perdėti…☺
   Gėjų ir lesbių procentas nuo bendro žmonių skaičiaus priklauso ne nuo žmonių paistalų.
   T.S.- kaip duos Dievas.

   Patinka

 2. Maža paklaidėlė 101 metais straipsnio įžqangoje. Bet čia smulkmena, va, jei moters metus taip skačiuotume, tai jau bėda 🙂

  Patinka

 3. Karštai ir nuoširdžiai, nepriekabiaudamas, bet gan meiliai, visas damas sveikinu su kovo 8 -ąją 🙂

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑