Kiek kapitalo reikia turėti, norint sukurti video klipą?

Kažkada skaitėme vienos išmanios panelės reportažą, apie tai, kaip turint 100 eurų, prasibastyti Europoje savaitę. Ji įrodė – taip, galima ir visai nebūtina nakvoti parke ant suoliuko. Tik reikia turėti daug svarbios kelionei skirtos informacijos, smart požiūrį ir kelionių patirtį.

Vakar Igoris pranešė: 20 gegužės mirė Ray Manzarek (1939 – 2013) The Doors vargonistas

hd_ico KLIPAS: Dzilbus ir Rasa – If You Leave me Now – Kiemo Dainos 2013

Kalbėsime ne apie keliones, nors tai susiję.  Alvydas A. Jegelevičius nuolat primena apie galimybę įrašyti ką nors iš Aisčių repertuaro tikroje garso įrašų studijoje. Su exAisčiais anais laikais grojęs Valentinas Chlevickas šiandien drąsiai eksperimentuoja su įrašais, apjungdamas gyvą įrašą su studijoje įgrotais fragmentais.
Labai didelis noras buvo įrodyti sau, kad galima sukurti muzikinį video klipą, kurio biudžetas – 0,00 Lt. Bet kaip tai padaryti, naudojant tik akustinę gitarą, savo varganą balselį, stalinį kompiuterį (PC) ir mikrofoną už 18 litų, kuris tinka tik Skype kalbėti?

IDĖJA
Klipo idėja buvo prisiminimas, kai keliaujant po USA, keturi nenuoramos: Vitalija, Laima, Virgius ir Dzilbus greitkelyje Washingtonas – Philadelphia  jausmingais balsais pritaria grupės Chicago – If You Leave Me Now įrašui, sklindančiam iš fordo muzono.

GARSAS
Reikia išzubrinti gitarinius įgrojimus ir bass partiją,  pora valandų prabėga nepastebimai. Įgrojimas, skambantis oktava žemiau – truputį “elektrifikuotas“. Dar vienas garso takelis ritminei gitarai ir trys takeliai vokalui. Truputį sintetinių marakasų ir pučiamųjų instrumentų iliuzijos, be ko Chicago bus visai ne Chicago. Belieka viską įgroti ir įdainuoti. Įdainuoju po fragmentą, nes, manau, tik genijus gali vienu prisėdimu sudainuoti viską, be klaidų ir pasiekiant aukščiausią emocinę iškrovą.  Žinau, kad man iki TO kaip nuo čia iki Honkongo, tačiau bandyti nedraudžiama. Tada užsidarai langus, ant jų nuleidi visokius įmantrius uždangalus, kad nešiurpintum kaimynų, ir pradedi įrašinėti (ir viską per tą mikrofoną už 18 Lt, įkištą į kompą)

Grojant su “Aisčiais“  ir vėliau, tekdavo dainuoti. Visad backvokalą – pritarti grupės lyderiams Alvydui A. Jegelevičiui , Rikantui Liliui (a†a), Valentinui Chlevickui, Daliai Meisnerytei, Taniai Baranauskienei (a†a), Algiui Jakučiui. Kartais tekdavo vaizduoti solistą, dažniausia gelbstintis iš padėties, nes per 10 metų ir virš tūkstančio įvairių pasirodymų prieš publiką pasitaikydavo visko. Tada “Aisčių“ bosistas ir grupės garso inžinierius Viktoras Jonkus dar paklausdavo: “Dzilbau, ar reverberio uždėti?“

vegas

VAIZDAS
Vaizdui uždėti stengiausi naudoti išskirtinai savo filmuotus kadrus ir prifarširuoti kolegų glūkoidų atsiųstomis foto. Todėl matysime Alvydą A. Jegelevičių, žvelgiantį pro langą į Manhattano tiltą ir Shmuel Tatz (Mulę), stovintį šalia Guggenheimo muziejaus. Dar Donato fotosesija, fotografuojant Rasą Edinburge (Scotland) ir vaizdelis, kai Laima, sėdėdama ant šaligatvio priešais FTB rūmus Washingtone, dresiruoja voveres. Ir  iš kur ji taip išmoko?.. Dar Times skvero vaizdeliai (viso pasaulio centro), pietūs prie baltų staltiesių prašmatniame Shun Lee restorane ir grupelė besimeldžiančių J.F.Kenedžio aerouoste …

Klipe dažnai pasikartoja scena, kurią nufilmavau prie Madison Square Garden‘o. Jokio montažo. Tai momentas, kai į renginį atvažiuoja šimtai geltonų taxi ir stabteli išleisti keleivius-žiūrovus. Visa tai nepertraukiamai vyksta visą valandą. Nei San Simne, nei Los Alytuje tokių vaizdų nepamatysi.
Yra scena, kai Bostone, nesiliaujant įkiriam lietui, su Virgium tiesiog gatvėje sudainavom burtažodį “Who‘ll Stop The Rain“ (pagal Creedence Clearwater Revival) ir po valandėlės lietus nusižudė.

YRA WOODSTOCKO VAIZDŲ
Jei 1968 metais būtume gyvenę laisvoje Lietuvoje, neabejoju – būtume ieškoję būdų ir pinigėlių nuvykti TEN. Deje, DABAR su Virgium tik pravažiavom kelio rodyklę, nukreiptą į garsiausio hipių roko festivalio vyksmo vietą – matysite klipe. Gal todėl, pasirausęs masmedia archyvuose, pavogiau kelis epizodus apie Woodstocko festivalį. Kad įdomiau būtų.

vegas2

APIE  TIKRUS KLIPUS
Kai kalbama apie gerą klipą, tai prie jo dirba specai-profesionalai: vaizdo filmuotojai, kurie turėdami aiškų tikslą, dirba kryptingai ir nesiblaško, nors daro dublius, siekdami perfekcionizmo, maketuoja rakursus. Tas, kuris montuoja vaizdą – turi būti tikras kūrėjas ir dar ne šiaip, o subtiliai jausti muziką, jos nuotaiką, akcentus. Jei filmuota išradingai, miksuotojas atsidūsta lengviau. Vaizdo apdorojime paprastai dalyvauja visa komanda patarėjų ir efektų kūrėjų, programerių ir pirotechnikų, apšvietėjų ir krovikų. Tai tik pradžia. Reikia turėti ką filmuoti, dažnai tai artistai, mimai, šokėjai ir šiaip įdomūs žmonės, bent savo išvaizda: veidu ar kūnu kažką ryškaus galintys pasakyti. Galima pridėti animacijos, žaisti spalvomis ar jų sodrumu. Žinome, kad visas pasaulis susideda iš raudonos-žalios-mėlynos (RGB atveju) spalvų. Išėmei vieną ir jau vaizdas tampa kitas. Kai kur išėmiau dvi spalvas. Nors ne taip paprasta, kaip gali atrodyti. Dar svarbiau, ką  pats tuo klipu nori pasakyti. Negali tai būti atsitiktinių vaizdų kratinys. Tam reikalingas scenarijus ir žmogus, kuris jį parašo. Idėją realizuoja jau minėta profesionalų komanda. Sakau profesionalų, nes klipai kainuojantys ne vieną milijoną dolerių, bevek visada būna įspūdingi, kitaip tie milijonai nueitų vėjais.

Taigi, pristatau jums savo klipuką, kurio kūrimui neišleidau nė cento ir visus darbus (balsas, visos gitaros, garso įrašymas ir programinis jo apdirbimas, filmavimas, programinis vaizdo apdorojimas, vaizdo-garso miksavimas, titrai, paskelbimas YouTube, galų gale, šis straipsnelis, kad pasidalinti su mielais glūkoidais patirtimi ir įspūdžiais) nudirbau vienas (dėkoju Rasai, kuri pridainavo refreną ir Donatui, nufilmavusiam tą epizodą). Esu tik vietinės reikšmės KŪRIKAS, kuris, neturėdamas ką veikti, kartais paišdykauja. Žodis „kūrikas‘‘  gimė pirmojo “Aisčių“  bosisto Valdo Jurgelevičiaus galvoje apie 1970 metus. Žodžio prasmė – siekis išsakyti, pabrėžti skirtumą tarp kūrėjų (tada The Beatles ar Rolling Stones) ir kūrikų (tuometinių Lietuvos estradininkų, kartais DABAR įvardijamų – maestro, primadona, žvaigždė ar kitu žodeliu-blizgučiu). Manau, ši nuostata galioja ir šiandien. Taigi, jei moki tik pečių kurti, tai nemanyk, kad esi meninykas.  Esi tik kūrikas, nors ir pusė Lietuvos tau ploja. Kažkodėl neabejoju, jei Valdas būtų gyvas  – palaikytų šią mintį. Juk užaugo nauja kūrėjų ir kūrikų karta, kuriai reikėtų daugiau savikritiško vertinimo, o tai kur spjauni – ten žvaigždė (gal jonvabalis). Negražu spjaudytis, bet nuolat būti apšviestam jonvabalių švytėjimo, darosi liūdna. Tam sėkmingai tarnauja nemokama Lietuvos televizija (išskyrus LRT2).

Visada dėkingas tiems, kurie turi ir sugeba šioje srityje ką patarti, pamokyti. Tai Donatas ir Vytautas „Styga‘‘ Palubinskas. Styga, pamenu, sako: „tu čia negaudyk kamera viso pasaulio, dėliok po gabaliuką‘‘. Arba Donatas, kurio patarimai visada racionalūs ir vertingi, tad ne veltui amerikiečių kompanijos “Ubiquity Networks“ vadovybė jį pastatė į pagrindinio firmos dizainerio poziciją. Štai taip. O tai jau worldwide…

Nuotaikingo pasižiūrėjimo

5 komentarai “Kiek kapitalo reikia turėti, norint sukurti video klipą?

Pridėti Jūsų

 1. Gluk, Gintai, darai didelius zingsniu i prieki… gal priimsi gizeliu… klipukas visai malonus… pabaiga visai lux. parasiau atsiliepima, bet nezinau kaip ten ar papuls…

  Patinka

 2. …na va – kartais užtenka tik TIKĖJIMO ir NORO KRUTĖTI, sukurti šventę, tikėjimo tuo ką darai, gal dar – MEILĖS, PAGARBOS artimiausiems žmonėms ?.. Ir tada atsiveria kad ir minimalistinėmis priemonėmis sukurti maži stebuklai, nes GYVENIMAS ir yra KRUTĖJIMAS. Ačiū, Gintai, praskaidrinai nuotaiką, sujaudinai,.. Jei dar ką – kelionių reportažas neapkrautas žurnalistika, vvedėjai visi veikėjai, veiksmas lengvas, savaiminis, pozos nėra, videobajeriukai pikantiški, nuotaikingas prošalinis dainavimas nusveria vokalą, nors pradžioj imtis tokios nelengvos dainos šiai Rollsroud’o grupei nesiūlyčiau, bet išgelbėjo Rassa Unguright pakeitus lietuvių kilmės atlikėją P. Cetera (ar Keterą) ir suteikus CHICAG’iškos spalvos. Pagaliau – net gerb. dr. Lepeška uždainavo. Tai ačiū, Gintai tau, tavo Laimūzai ir tavo įrankiams, ačiū jums visiems.
  Krutėkim ir būsim krųti.

  Patinka

 3. A. Maldonis

  Upelis atbėga iš sniego
  kol saulės naktis neatims
  eilėraščiai gims lyg iš nieko
  kaip niekas pasauly negims
  svarstykite – žodžių žaidimas
  gyvenimo viso kova
  bet švies lyg laimingas likimas
  pražilusi mano galva

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑