Sąsajos: “Aisčiai“, Alytaus herbas ir viduramžių riteriai

Eilutės iš Alvydo A. Jegelevičiaus laiško glūkoidams. Įdomūs pasikapstymai “Aisčių“ ir heraldikos istorijos srityje. Apie miestų herbus. Nuo 1970 m. heraldikos komisijos veikla uždrausta, miestams neleista vartoti herbų, tai sovietų pastangos įrodyti, kad gyvename CCCP ir prisiminti istoriją ar savivaldos atributus – tabu. 1995 m. dailininkas J. Galkus pagal senuosius miesto antspaudus atkūrė Alytaus miesto herbą: baltą rožę raudoname lauke. 1995 m. gruodžio 11 d. šį herbą patvirtino Lietuvos Respublikos Prezidentas.

Alvydo Jegelevičiaus armijos laikų draugas Viktoras Šandorovas, su kuriuo kartu ne tik tarnavo, bet laisvalaikiu mokėsi lenkų kalbos, vertė straipsnius apie rock dievaičius, net ir romaną buvo įpusėję… Po daugelio metų, kai Viktoras pamatė Alvydo dainą per rusų centrinę TV, parašė laišką – Vilnius, filharmonija, Alvidasu… Jie abu bendrauja iki šiol, susirašinėja, juokauja. Viktoras gyvena dirba savo turizmo firmoj Sočyje. Laisvalaikiu fotografuoja. Aisčių reklaminį plakatą Alvydas tada nusiuntė Viktorui, bet dabar tokio pavyzdžio neturi. Gal kas nors išsaugojote? Dar apie Aisčius. Vienas glūkoidų skaitytojas netikėtai rado informaciją apie “Aisčius“ ir nurodė linką (žiūrėkite puslapio apačioje).

Alvydo Jegelevičiaus rašo. Čia garsus riterių stalas, pakabintas Winčestrio bažnyčioje, netoli Londono ir garsiojo Stounhendžo. Aplink ratu surašyti garsiausių riterių vardai, tačiau – kas pavaizduota centre? Koks ryšys tarp šio stalo ir mūsų Alytaus? Visi prisimenam pirminį Alytaus herbą su trim lelijom. Ačiūdie – jis liko rajono herbe, bet šis, manau, visiems alytiškiams pažįstamas žiedas, ar neprimena tų tarybinių laikų su Alytaus vardo ženkliukais. Tada įvairiai vadindavo tą žiedą. Aš ir pats nebežinau – lyg lelijos, lyg bulvės ar obels tas žiedas? Tokios nuomonės plito tais laikais. Kokia šio žiedo kilmė, koks augalas jį užaugino. Galim taip pat spėliot, bet ĮTARTINAS  PANAŠUMAS NEDUODA RAMYBĖS. AR TIE RITERIAI BUVO ALYTUJ, AR ALYTIŠKIAI BUVO TEN NUKELIAVĘ?..

3 komentarai “Sąsajos: “Aisčiai“, Alytaus herbas ir viduramžių riteriai

Pridėti Jūsų

 1. Gintui: – Gerai išdėstei tuos žiedus. Ačiū. Panašumas akivaizdus. Penki balti žiedlapiai ir centras. Iškant to žiedo mamos (augalo), noris pabrėžt panašumus ir skirtumus. Būtent – bulvės žiedo centre gelsvas darinys, bet žiedlapiai aštrūs, taigi – mama ne bulvė. Obels žiedlapiai apvalesni, vidus gelsvas, bet trūksta žalių darinių tarp tų žiedlapių.Lieka rožė, bet rožėje ne penki, bet dešimtys žiedlapių. Vėl ne tai. Pagaliau neriu į herbyną ir atrandu – Alytaus herbe pavaizduotas penkialapis baltos erškėtrožės žiedas raudonam fone. Deja tai netikra rožė kaip teigiama, tai krūmas, kuriame taip mėgsta karaliauti erškėtžvirbliai. Rodos, aiškumas dėl Alytaus herbo žiedo atsirado, bet – tik tie riteriai su karalium Artūru prie savo stalo neduoda ramybės. Iš kur tas panašumas ?..

  Patinka

 2. Manau, Alvydai, kad viduramžių riteriai tikrai nevyko savintis nesančio miesto ženklų į būsimo Alytaus miškus pas mūsų protėvius, kurie tada gyveno giriose rąstų namuose ir tai vadino pilimis. Tą riterių atributą veiklus dailininkas tiesiog nuplagijavo ir pateikė heraldikos komisijai tvirtinti kaip Alytaus herbą. Fake (padirbinys) herbas ir nieko daugiau

  Patinka

 3. Tai gal reikia grįžt prie pirminio Alytaus herbo – trijų lelijų ?..
  Ką mano alytiškiai, glukistai ir istorikai ?

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑