Prie ruso buvo geriau: PARDUOTUVĖS (1)

Ivanas Jakovlevičius mėgo dėvėti dryžuotas kelnes. Bet sykį, tiesa, niekur nebuvo galima gauti dryžuotų kelnių. Ivanas Jakovlevičius ir “Leningradodiežd“ buvo, ir universalinėje, ir prekybos kieme, ir pasaže. Netgi i Ochtą nusitrenkė, bet niekur dryžuotų kelnių nerado. O senosios Ivanas Jakovlevičius kelnės taip susidėvėjo, kad buvo nebeįmanoma jų apsimauti. Ivanas Jakovlevičius lopė jas keletą kartų, bet galiausiai ir tai nepadėjo. Ivanas Jakovlevičius vėl apėjo visas parduotuves ir vėl neradęs dryžuotų kelnių pagaliau nusprendė nusipirkti languotas. Bet languotu kelnių niekur nebuvo. Tuomet Ivanas Jakovlevičius nusprendė nusipirkti pilkas kelnes, bet pilkų niekur nerado. Niekur nebuvo ir juodu kelnių, tinkančiu Ivano Jakovlevičiaus ūgiui. Tuomet Ivanas Jakovlevičius ėjo pirkti mėlynų kelnių, bet kol ieškojo, visur dingo ir mėlynos ir rudos. Ir štai Ivanas Jakovlevičiui teko pirkti žalias kelnes su geltonais taškučiais. Parduotuvėje Ivanas Jakovlevičius pasirodė, jog kelnės ne itin ryškios spalvos ir geltoni taškučiai visai nerėžia akies. Bet grįžęs namo, Ivanas Jakovlevičius pastebėjo, kad viena klešnė tarsi kilnaus atspalvio, užtat kita tiesiog melsvai žalsva, o geltoni taškeliai švieste šviečia. Ivanas Jakovlevičius pabandė išversti kelnes, bet kitoje pusėje abi kiškos kėsinosi pereiti į geltoną spalvą su žaliais žirniais ir atrodė tikrai linksmai …

Pakalbėkime apie parduotuves. Kada buvo geriau pirkti: prie sovietų ar dabar? Labai tiesmukiškas klausimas. Beje, išsireiškimas „prie sovietų“ rečiau naudojamas. Kasdieninėje kalboje dažniau išgirsi – „prie ruso“. Kai išgirsti sakant, kad prie ruso buvo geriau, nejučiomis pradedi lyginti, pavyzdžiui, kas vis tik geriau: negauti reikalingos prekės ar nesugebėti išsirinkti iš sunkiai suvokiamos jų gausos. Prisiminkime, kai mėsos skyriuje rasdavai tik taip vadinamus subproduktus, riebios kiaulienos nusipirksi (arba ne) pagal taloną (jei jį gausi).  Suomiškus batus, tirpią kavą ar vengrų marinuotus žirnelius  teisę pirkti turėjo tik aukštosios kastos atstovai: komunistinio rytojaus kūrėjų vadai, vadukai ir prie jų “pragmatiškai“ prisišlieję. Ir net ne parduotuvėje, bet specialiuose taškuose, skirtuose tuometiniams valdžiažmogiams apsitarnauti. Tiesa, puikios šviežios mėsos gabalą gali parūpinti mėsos kombinato išpjaustymo cecho asai, kurortiečiai Jonas V. ar Kazys B. Nelegalu, bet patogu. Buvo totalūs deficito laikai.

Šiandien parduotuvių lentynos užkrautos prekėmis iki lubų ir pastabūs sako, jog tai modifikuoti, su E, kinų ar no name gamybos ir dar begalę kitokių blogybių turintys gaminiai.  Nebus modifikuoto produkto –  iš bado išmirs Afrikos tautos. Taip teigia kai kurie aplinkosaugos specialistai ir demografai. Bet kodėl mūsų parduotuvėse tokio “afrikietiško“ maisto nuolat gausėja?

Kainos. Prie ruso už prekę, tą deficitinę, mokėdavai kartais  kelis kartus brangiau nei ji kainuoja. Dabar reklama, lankstinukai, maldauja apsilankyti parduotuvėje ir pirkti pigiau.  O dabartinės  nuolaidų siautulio  pagundos? Vis daugiau atsiranda piliečių, turinčių narkotinės pirkimo priklausomybės požymių. Dažnai perkame net nesusimastydami reikia-nereikia.

Nepamirškime apie galimybę   šiandien  laisvai nusipirkti aukščiausios kokybės prekę pasinaudojus internetinėmis eBay, amazon.com ar kitomis patikimomis parduotuvėmis. Sėdi namie prie kompo ir renkiesi, nereikia naudotis infošaltiniu VBS (viena boba sakė), dar gauni 3D vaizdą, išmatavimus, technines charakteristikas, naudotojo instrukciją, pirkėjų ar net ekspertų patarimus. Patogu ir pigiau nei realioje parduotuvėje.

„Prie ruso“ parduotuvių buvo ženkliai mažiau, o ir jų turinys apverktinas.

Šiandien prekybos centrų tiek priviso, kad naujų statyba pradėjo kirstis su miestiečių interesais. Vienu aspektu tai patogu, kad jų daug ir visur, nors, pavyzdžiui, RIMI Pulko gatvėje iš šešių kasos takelių dirba du arba vienas. Pirkėjui gerai, galima greitai ir patogiai apsipirkti. Strategija prekybos centrų statyboje sako: statyk miesto pakraščiuose,  toliau nuo miesto centro, miesto centrą ir prieigas palik mažiesiems, jiems irgi reikia vietos po saule, todėl šiandien vienareikšmiai galima teigti, kad Akropolis sunaikino Laisvės alėjos žavesį Kaune.

Miestų valdžios atstovai dažnai elgiasi kaip nebrandūs oportunistai, dalija leidimus ar tarpininkauja statant naujus supershopus. Toks sprendimas pastatyti dar vieną RIMI Alytuje, liūdina Statybininkų gatvės gyventojus, kurie šalia savo daugiaukščių ir pėsčiųjų tako turi pačių išpuoselėtą lopinėlį tikros gamtos, sidabrines egles, veją ir mielus jiems patiems ir jų vaikams prisiminimus. Apie tai trumpame filme papasakos Vytautas Galbuogis,  rašinių po Airiją mūsų tinklapiui  autorius, baldų dekupažo meistras ir to rajono gyventojas. Filme yra ir LNK TV reportažo “24 valandos“ fragmentas.

Tiems, kuriems “Senukai“  išdygo po langais, gali pasidalyti „įspūdžiais“ apie triukšmą ankstų rytą, sudegusio automobilinio kuro kvapą ir panašius dalykus, kurie miegamąjam miesto rajone virto tikrais svetimkūniais. Juk tas, anot Jurgio Kunčino, žmogidžių gyventojas  visą gyvenimą priverstas suktis karuselėje: žmogidė – sodas – garažas. Neatimkime jiems galimybės turėti gamtos lopinėlio tiesiai po langais, jiems tai tikra atgaiva. Net New Jorke, Wall streeto rajone, tarp dangų remiančių statinių pasodinti medžiai, pastatyti suoleliai ir stalai, kad klerkai, kramsnodami savo užkandžius darbo pertraukėlės metu,  pajustų iliuziją lyg  gamtoje būtų …

Kaip manote, kas lemia sprendimus bet kur statyti prekybos centrus. Tai jau visiškai panašu į anais laikais priimtą sprendimą išgriauti centrinės Alytaus miesto aikštės šiaurinę dalį. Vandalizmas dėl neišmanymo ar vardan pinigų?

Kamera ir montažas   Dzilbus + LNK TV laidos “24 valandos“ fragmentas 

14 komentarų “Prie ruso buvo geriau: PARDUOTUVĖS (1)

Pridėti Jūsų

 1. Sveikinu Alytaus alytiškius,LT piliečius, pasipriešinusiuos maisto prekių perpardavėjams-monopolistams-maximalistams-rimistams-norfistams,.. Jūsų akcija – mirtis angarams. Tai turi tęstis. Nesustokit, priešinkitės ir kovokit, nors ir buvot ir likot padorūs dar tais, o ir šiais laikais, nes neišmokot bolševikinių taisyklių, klausėt Lietuvos širdies. Prisiminkit mažas prieškario ir pokario Alytaus krautuvėles, kuriose visko užtekdavo, užtat kokie ilgi pokalbiai išėjus iš ‘komercinės“ būdavo,.. Dabar į maisto angarus ainam kap in muziejus, dar pasičiupy vežimėlius, kraunam in juos, kad kici matytų kiek galim inpirkc – va, roda kokia ir naujas pasrodzymo žanklas – “ir aš galiu priskrauc šitų važimų“. Žinoma yra ir ekonominis faktorius – vežimas savaitei, bet ta mada, tas kainų spaudimas, tos reklamos, tas viliojantis ir gudrus veidmainiavimas, manipuliavimas nuolaidom,..

  Patinka

 2. Vakar monopoline prekyba ziauriai isdure ir mane. Nutariau nuspirkc zuvies,nes jau zuvauc per salta. Turejau kisenei dar kiek nuo algos[pensijos]. Nu ir RIMI papirkau upetakio [kg-22lt] O kaimynka MAXIMoi tokia pacia zuvi nupirko uz kg 15lt. Vot ir prateriojau 3 bonkes neblogo alaus. Liudna, bet………Z—a

  Patinka

 3. Su ger. linkėjimais – ŽORAI IŠ KURORTO: – Suprantu Tave, senas bičiuli. Ir man kartais užeina noras pagraužc ukleikų, kilbukų, margašonkių, ale – kur gauc, kap pasgauc ?..
  Žuvų fermose šerti upėtakiai ir lašišos – kaip karpiai tvenkiniuose ar kiaulės fermose,.. Kuo jas šeria – visi žinom. Šių jūrinių žuvų (ir tunų) pirkimą visam pasauly ignoruoja ir atvirai blokuoja ne tik žalieji.
  Jei apie maistingumą, tai SKUMBRĖ turi daugiau maistingų savybių (Q 3) savybių, ypač šviežia arba atvėsinta, bet – linų sėmenyse, sėmenų aliejuje šio fermento dar daugiau,.. Bet kur dėtis kai nori šviežios tikros, lietuviškos žuvies, o jos nėra ?.. Vilniun ketvirtadieniais dar atveža šviežių žuvų klaipėdiškiai, šilutiškiai, o Alytuj, po teisybei, nežinau,.. Visi turbūt žino Nemuno legendinį žveją – Kobrą. Jei seksi paskui jį, šviežios žuvies tikrai gausi. Kitas – ežerų monstras ir lydekų siaubas – Vikcius,..
  Taigi, mielas bičiuli, mums tik belieka dar neišnykęs anų laikų palikimas – žuvies kukuliai, kilkės tomate. Tik Alyčio ir Tiesos laikraščio nebėra. Agurkų ir cibulių turim savo, o duonai pensijos tikrai užtenka. Va tokia nauja šių dienų tiesa…
  Geros nuotaikėlės ir smagių švenčių – tave menantis Alvydas J.

  Patinka

 4. KAIP PAMOKYTI OLIGARCHUS

  Vanduo inde spindi, vanduo jūroj tamsus.
  Mažos tiesos žodžiai aiškūs, didelės tiesos tyla didelė.
  R. Tagorė

  Daugelį žmonių piktina dirbtinai sukeltos produktų kainos.
  Prekybos tinklai primena kietai surištą šluotą, kuri gerai išvalo pinigus iš pirkėjų kišenių ir drebia į akis nuolaidų bei akcijų miglą.
  Mums reikia pasinaudoti senolių išmintimi – jei nori perlaužti šluotą, pirmiausia ją išardyk ir kiekvieną šaką laužk atskirai. Pradėkime nuo storiausios – Maxima tinklo.
  Šiuo metu Maxima užima 37,7 proc. rinkos ir neabejotinai diktuoja kainas Lietuvoje.2009 m. Maxima grynasis pelnas siekė 156 mln. litų. Praėjusiais metais prekių parduota 7,2 proc. mažiau, tačiau pelnas – mikliai kilstelėjus kainas išaugo iki 197 mln. litų.
  Atėjo laikas prisiminti – mūsų piniginių gelbėjimas yra mūsų pačių reikalas.
  AKCIJA – IŠGYVENK SAVAITĘ BE MAXIMA – prasideda pirmadieniais. Akcijos tikslai: 1. Pasiūsti perspėjimą – prekybos tinklas be pirkėjo – tai tik statybinio laužo krūva. 2. Priversti prekybos tinklus konkuruoti mažesnėmis kainomis, o ne reklaminiu šlamštu TV ekranuose ir makulatūros gausa mūsų pašto dėžutėse. 3. Susigrąžinti 2009 m. produktų kainas.
  Kiek savaičių truks akcija priklausys nuo dalyvių skaičiaus. Jeigu pritariate – persiūskite šią žinią draugams, tuomet prie mūsų akcijos prisijungs vis daugiau žmonių ir mes priversime oligarchus sumažinti savo apetitą pirkėjų pinigams, o ateinanti žiema bus sotesnė daugeliui vargingai gyvenančių žmonių. Jeigu įveiksime Maximą, kiti prekybos tinklai bijos sulaukti panašios pamokos. Pamėginkime. Mes turime galingą ginklą – internetą. Pasinaudokime juo. Kaip pamokyti oligarchus – sugalvota.

  Patinka

 5. palaikau tą eilinį. Teisingai sugalvota. Ko ten į tuos angarus eit – plastmasinių maisto produktų. Ačiūdie dar turim turgelių, kur gali gaut tikrų daržovių, naminės duonos, dar silkių iš bačkos, rūkytų žuvukių, vendzytų ir sūdytų lašinukų. Nu ko dar reikia – vodkės. Jau geriau nulėksiu in Seinus šermukšninės, stumbrinės, lenkiškos degtinės. Mes Sibire kūdi, bet sveiki buvom. Valgėm po nedaug, bet badu nemirėm, o čia dabar besaikis pirkimas ir apsiėdimas tikras. Dar sako krizė

  Patinka

 6. Gerai pasakyta – plastmasiniai maisto produktai. Kartais sename turgelyje senos autobusų stoties vietoje apsiperku atseit ekologiškų. Tik tų tikrų ūkininkų neperdaug, o ir tie nepagaili nekaltų chemikalų derliui padidinti. Tai kaip? Neisim į maximas? Naminis duonos kepimas – paskutinis mados šauksmas, bet laikausi tokios nuostatos, kad nesilaikyti mados yra geriausia mada. Nueini į kepyklą ir išsirenki kažką „mažiau“ kenksmingo. Viskio Johny Walker namuose nepasigaminsi. O ir valgyt, kaip neprotestuotum, vis tiek užsinori. Akcija nepirkti – žavinga, bet tai kur pirkti? Gal badauti. Bet net ir sąžiningi badautojai mineralą geria ko gero iš maximos pirktą. Taigi sudėtinga tą nepirkimo akciją realizuoti

  Patinka

 7. Mano diedukas sakydavo: jei tave išdūrė- tai 80 proc. pats ir kaltas…Nepirkimo akciją realizuoti paprasčiau nei paprasta, tik daug sunkiau savo mąstymą apsukti 180 proc. Viskas priklauso nuo požiūrio taško, bet kad pasirinkt jį, tai reikia prisiimt atsakomybę, kas mums yra labai sunku. Užtat kažkada vežėmės (patys!) saulę iš rytų, paskui labai buvo smagu sukart visus šunis ant tų, kurie, atsiet, prieš visų valią tą saulę vežė… Dabar jau girdžiu protingų (Visų Gerbiamų Verslininkų) pasamprotavimų, kad galbūt geriau parduot valstybę…Lenkijai. Su visais argumentais! O paskui, kokiem 50 metų praėjus, smagiai plausim kaulus tiem “pardavėjam, kad mus pardavė…
  …kaip rašė Giunteris Grasas: tai nesibaigs…tai niekada nesibaigia.

  Patinka

 8. va kur tijkra moteriškė Jurga pasakė.Teisyngai, reikia galvą apsukt ir galvot atsakyngai. Mus parduos, o mes sakysim kad mus pardavė. Čia prapultis tikra. Reikia valią parodyt ir visiem kartu. Tegu tuose angaruose lietuviškas vištas augina, arba lietuviškus traktorius, lėktuvus daro tai tik Lietuvą išgarsins, o dabar einam visi kaip durniai tik ne bažnyčion, o maksimkon, šiknon tokis gyvenimas, reikia daryt, toliau taip negalima

  Patinka

 9. OPTIMISTINIS POŽIŪRIS Į REALYBĘ (do pakikenimo)

  Maximos šūkiai
  1.Galiojimo laikas – ne riba
  2.Iš prekybos centruose parduodamų sėklų išauga sugedusios daržovės
  3.Jei tavo mikrorajone nėra bent trijų Maximų – laikas galvot apie persikraustymą
  4.Britų mokslininkai ištyrę šviežias Maximos salotas, Mendelejevo lentelę papildė 12 naujų elementų
  5.Perki du, gauni tris, moki už keturis
  6.Maximos mišrainės nerūdija
  7.NASA, ištyrusi visų LT prekybos tinklų salotas, dabar derasi su Maxima dėl propelanto “Krabų salotos“ tiekimo į jos raketų kuro bazes
  8.Jei būtų “Optima linija“ prezervatyvai, su jų pagalba pastotų net ir nevaisingos poros
  9.Prekybos centruose yra tik dviejų rūšių prekės – šiukšlių maišai ir prekės šiukšlių maišams
  10.Mano bandelė tiksi
  11.Pažvelgus į Maximos pardavėjos ženklelio nuotrauką, o paskui į jos veidą, galima nustatyti kiek dienų ji dirba Maximoje
  12.Pagal naujausias bažnyčios žinias – vieneri darbo Maximoje metai atperka penkis pragaro metus.
  13.Maxima ieško personalo vadybininko turinčio dviejų metų vergvaldžio patirtį ir nuosavą bizūną
  14.Optima linija alų patartina gerti gerai atšaldytą, kad nesumaišyt su šlapimu
  15.Maximos pardavėjos šūkis: smagu dirbti pigiau
  16.Tik LT prekybos centruose “gera kaina“ gali būt aukštesnė už buvusią
  17.Gyvi karpiai ryte būna pusgyviai, apie pietus – nudvėsę, o vakare tampa šviežia šaldyta žuvimi.Kitą mėnesį jie taps mišrainėmis, kotletais ir t.t., o po to – jau išpardavimas
  18.Prekybos centrų reklamos yra dokumentika iš alternatyvios realybės

  Patinka

  1. tuščiais tauškalais Lietuvai nepadėsi. Žiūrėk plačiau- dabar pasaulinė krizė, ką PATI gali pasiūlyti? Kritikuot galima ir tave.Savo krašto neteršk. Kalbėkis su darbdaviais. Visų pirma šias problemas spręsk su jais. O gal bijai?

   Patinka

 10. Gyvenimiškas pavyzdys apie triukus su nuolaidomis, kurias prekybos vadybininkai mulkina piliečius. Televizorius Philips 46PFL6606 gruodžio mėnesį Elektromarkt tinkle kainavo 2999 Lt. Sausio 6 dieną jie siunčia žinią, jog iki sausio 22 d Elektromarkt Kaune , Pramonės pr. taiko nuolaidas net iki 70 procentų. Kai pasitikrini, pasirodo, kad to teliko kaina “su nuolaida‘‘ – 3099 Lt

  Patinka

 11. nieko nepakeisite… vienintelė išeitis, kurią kada nors kas nors buvo pasiūlęs – tai bendruomene.net schema

  kuo anksčiau pradėsite, tuo greičiau ateis vaisiai

  bendrabučių rajonai ir jų prieigos turi būti bendrabučių narių žinioje, o ne miesto tarybos rankose; miesto taryba negali įtakoti rajonų gyvenimo negavus pritarimo pačių gyventojų

  šiuolaikinė sistema yra atvirkštinė;

  dabar žmonės alkani, pykti – todėl jungsis ir klausys.. nepraraskite galimybės, kol neišmirėt

  Patinka

 12. va tai ir sakau,kad reikia visiem jungtis ir visiem rozu ir nepasiduot, o dartes savo barakuose tik muriniuosa kap vėl ištremti esam. Tai kap cia iseina, savo Lietuvoj esi kaip istremtas in Sibira ir taip suspaustas kad tos laisves nejunti, tik tasprablemas.Tai lengva sakyt nepraraskit kol nemiret. Tai darykim, nebukim koleros

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑