Apie vinilą: populiariai ir specialistams

Šie metai, tai 40 metų sukaktis, kai Alytuje įsisuko vinilo fanų karuselė. Pas Igorį namų durys niekada nebuvo užvertos, bet ir sutalpinti visus norinčius buvo sudėtinga. Vilniaus gatvėje pas Romą “Cviaką“ Vaitkevičių vykdavo LP kopijavimas ar perašinėjimas iš juostos į juostą ant legendinio magnetofono Aidas 9M,  šį aparatą savo prisiminimuose nevengdavo paminėti ir Vytautas Kernagis. Visi panašiai pradėjome. Šia proga publikuojame pora Edmundo Gegužio laiškų glūkoidams. Paliečiama amžina melomanų diskusijų tema – kas geriau: vinilas ar CD. Daugiau apie Edmundą rasite poste “Vinilo fanai niekur nedingo“. Keletas įspūdžių iš siauros sausumos juostos, užbaigiančios Floridos pusiasalio pietinę dalį ir kuo tai susiję su vinilu. Skaitantiems pirmą kartą vinilo tema, maloniai paaiškiname, jog vinilu vadinama iki 1990 metų naudota analoginio garso įrašo laikmena arba tiesiog plokštelė dar vadinama Long Play Album (LP). Vėliau vinilą nukarūnavo skaitmeninis garso įrašas, platinamas Compact Disc (CD) formatu arba tiesiog kompaktas. Tik ar iš tikrųjų nukarūnavo?..

EDMUNDAS GEGUŽIS

KEY WEST
Key West su šeima aplankom jau trečią kartą, tai nėra labai ilga kelionė, turint omenyje, kad keliai geri, neapkrauti. Vidurdienį, išvažiavus iš Karolinos, ryte jau būni Salose.
Amerika labai graži, daug nuostabių vietų, kalnų (Colorado), lygumų (Oklahoma), dykumu ar pusdykumių (Nevada, Arizona, New Mexico). Esu pervažiavęs nuo Ramiojo iki Atlanto vandenyno kokius 8 kartus, ir vienas, ir su šeima. Kelionė užtrunka 2-3 paras, kelionės pradžioje jaudiniesi, kad sėkmingai pervažiuotum, o į pabaigą pavargsti, jau nebebūna įkvėpio geroms nuotraukoms.
Šiek tiek nuotraukų iš Floridos Key West miestelio, 100 myliu nuo Miami, link Kubos, saloje. Foto patalpintos galerijoje KELIONĖS. Čia gyveno Ernestas Hemingvėjus, labai puiki vieta. Beatles tai radau paveikslų galerijoje centrinėje miestelio gatvėje, gan įdomūs kolekciniai darbai. Bendrai miestelyje daug meno dirbinių su muzikantų portretais.

VINILAS
Kai dėl vinilo ar CD palyginimo garso kokybės atžvilgiu, mano nuomone, ir vienas, ir kitas formatas yra geri, jei klausai ant geros aparatūros ir CD išleisti geros kompanijos. Išleisti tokių kompanijų kaip MFSL ar Pony Canyon, skamba irgi gan natūraliai.

Aišku, vinilas irgi nelygus vinilui, Master Recordings ar japonų leidimai yra šiltesnio garso. Vinilo minusas yra, kad neteisingai sureguliuoto patefono naudojimas vinilą gadina, ir po to nekaip skamba ir ant gero aparato, jau nekalbant apie subraižymą ir užteršimą. Tokį albumą paklausęs žmogus susidaro nekokią nuomonę apie visą vinilą.
Praktiškai kiekvienas leidimas turi savus ypatumus. Priklauso, aišku, ir nuo studijos įrašo, kaip jis buvo padarytas. Tokios kompanijos, kaip Abbey Road Studios, kurioje rašė Beatles, Pink Floyd ir daug kitų gerų grupių, labai gerai skamba. Kompanijos, kurios spaudė, irgi turi savo efektą. Netgi tos pačios kompanijos tuo pačiu laiku leisti albumai šiek tiek skiriasi garse, nes gaminti skirtinguose fabrikuose. Turi didelės įtakos ir leidimo versija: pigi ar brangesnė.
Aš klausau ir CD, ir vinilą, ar laserdiskus, kurių garso takelis irgi gan neblogas. Žiūrint kolekcininko akimis, visada labiausiai vertinamas vinilas ir, aišku, pirmi leidimai, kai kurie dar skirstomi pagal eiliškumą, kada buvo išleisti: leidimo pradžioje ar gale. Vinilo kolekcionavimas yra užkrečiantis kaip ir kiekvienas hobis, tik dar vienas malonumas, kad gali ir klausyti.
Didžiausią skirtumą garso kokybėje duoda aparatūra, aišku, adata, tonearmas, laidai, pirminis stiprintuvas ir taip toliau, iki kolonėlių.
Kartais pilka ir neįdomi per radiją ar televizorių išgirsta muzika nuskamba visiškai skirtingais garsais, pasiklausius ją ant geros aparatūros.
Jei kam įdomu konkrečiau apie ką nors pakalbėt, galiu pasidalinti nuomone. Visada įdomu bendrauti su muzikos rinkėjais. Daugiausiai domiuosi progresyvine, psichodeline 1967-76 metų muzika.

Pasidairykime Edmundo internetiniame vinilo shope

Daugiau Edmundo Gegužio rašinių glūkoiduose:
□ Vinilo fanai niekur nedingo
Janna primena apie  idėjiškai “kenksmingą“ muziką:
Užsienio grupių ir atlikėjų sąrašas, kurių repertuare yra idėjiškai kenksmingų kūrinių

4 komentarai “Apie vinilą: populiariai ir specialistams

Pridėti Jūsų

  1. Labas, Edmundai. Rašo tavo kursiokas Maksas (Alvydas). Perskaičiau tavo straipsnious apie vinilą ir kokią aparatūrą kažkada turėjai Šančiuose, pagalvojau, ar tik ne mūsų Edma – sportininkas – melomanas. Jei atsimeni Maksą su kuriuo kartu darei kursinius darbus irduodavai pasiklausyti plokštelių, ir panorėtum persimesti ne tik vienu kitu žodžiu, bet ir padiskutuoti apie progroką – štai mano koordinatės alvydas.makelis@gmail.com

    Patinka

  2. Gerbiami vinilo ir ne tik gerbejai. Kurie dali savo gyvenimo paskyre rokui. Rokas tai mano ir manu Jsu gyvenimo psichologija. Vinilo kultas tai ne tik grazi ideja , bet ir tokiu kaip sis AFERISTAS pasipelnijimo saltinis. Lietuvaiciai bukit budrus. versle Ruskis

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑