Balos epopeja: prakeiksmus keičia pagyros

Dar bendruomeninėje santvarkoje vyravo schema: vienas gentainis gavo (sumedžiojo, rado, suveikė) BA, kitas panašiai įgijo BU, dar kitas – BY. Tačiau genties vadas tarė: BA-BU-BY ir pasiėme viską. Slenka tūkstantmečiai, žmogus netobulėja. Tobulėja technika, technologijos. Tobulėja gentainių (šiandien valstybės piliečių) apvogimo metodika, o manipuliacijos šioje srityje prilygsta nanotechnologijoms. Šunponis cypėje – ypatingai retas reiškinys – kaip žemės drebėjimas Punios girininkijoje. Sąžinės likučių dar nepraradę nusišauna, kiti eina į Europarlamentą . Klasika.

Apie 1959 metus pietinėje miesto dalyje kūrėsi mažų suomiškų individualių namelių kvartalas Sūduvos, Dainavos ir Skalvos gatvėse. Pusę šimtmečio telkšantis vandens telkinys gatvėje – neįkandamas riešutėlis miesto tėvams.

Trumpa ekskursija į sąvokų pasaulį. Baudžiavinėje santvarkoje tik neišmintingas ponas nesirūpino savo baudžiauninkų elementariais poreikiais. Kuo skiriasi ponas nuo šunponio? Valdžios ponas rūpinasi savo piliečiais, valdžios šunponis – niekada,  jam svarbu savi, giminaičių ar draugelių reikaliukai. Šioje gatvėje negyveno nė vienas valdžios žmogus, todėl gatvės likimas niekam ir nerūpėjo, išskyrus vietinius bėdžius. Naujieji miesto rajonai buvo išpuoselėti net kojų Alytuje nespėjus apšilti jų naujakuriams. Kai Sūduvos gatvę nuolat siaubė tvanas, dalis jų net gimę nebuvo ar gyveno aplinkiniuose kaimuose. Bet naujakurių tarpe buvo valdžios atstovai,  ten kur atstovai ten ir miesto prioritetai. Aksioma.

Dar sovietmečiu buhalteris J. Čelkys, auksarankis stalius A. Rakauskas, ekonomistas J. Unguraitis, kiti eiliniai gatvės gyventojai keletą kartų kreipėsi į tuometinę miesto valdžią pagalbos. Nesulaukė. Tyliai užgeso belaukdami. Trys kartos užaugo prie balos. Šventajame Rašte pasakyta „Belsk ir bus atidaryta“ ir tik einant 18-tiems Nepriklausomybės metams, po įnirtingo beldimo į miesto tėvų sąžinę, durys atsidarė. Rengiamas projektas, planuojami ir vykdomi darbai. Nepraėjo ir keletas mėnesių, kai moterys, eidamos į darbą jau nesiauna guminių aukštaaulių.  Gal tik vaikai nukabins nosį netekę „vandens parko“. Dėkojame miesto valdžiai už rūpestį, už šiuolaikinę gatvę su šaligatviais ir žalia veja, tiesiog fantastika. Vėliau – nereiškia niekada.

Išskirtinį dėmesį gatvės likimui rodė alytiškis, garbingas vyras Henrikas Šyvokas iš Kurorto. Gal todėl, kad tikras alytiškis ir todėl, kad jam svarbu harmoninga ir nuosekli miesto plėtra. O ir tuometinė miesto valdžia įrodė, jog Gordijaus mazgai perkertami, o neišgliaudomi riešutai skyla. Šaunuoliai.

Belieka konstatuoti, jog net eilinis pilietis nesinaudodamas pažintimis ir nenešdamas bakšišo, ištisus 50 metų kantriai darydamas pilietinius žygius, gali pasiekti tikslą. Panašu, jog Sizifas vartosi karste.
Niekada nesakykime, jog valdžiažmogiai tai tik vagys ir savanaudžiai. Yra ten padorių, sąžiningų, dirbančių,  neturinčių laiko ir galimybių plepėti prieš TV kameras  ar mėtytis pažadų kekėmis.  Pastarųjų apgailėtina mažuma ir ne jie valdo ar vadovauja.

Praktinis patarimas miestelėnams: belskite ir veikite!

Daugiau šia tema:

□ Reportažas iš balos

Jannai ir kitiems  Vokietijoje siūlome žiūrėti filmuką Dailymotion svetainėje, nes YouTub’as  blokavo šį videosiužetą (As a result, your video is blocked in these locations: Germany).

Kamera ir montažas – Dzilbus    ||     Trukmė   03:43

10 komentarų “Balos epopeja: prakeiksmus keičia pagyros

Pridėti Jūsų

 1. Viskas gerai. O jei balų nėra, anot Rasos, tai gana ir RASOS. Atsimeni, Dzilbau, seną senų alkoholikų užsveikinimą: padarykim burnoj rasą (te nė viena Rasa nepyksta, nes geriančiųjų rasa yra iš mažosios raidukės). Šitam “toste“ ir tavo pastebėjimuose yra ir pilietiškumo, ir visuomeniškumo. Tik niekada perdaug nepiktnaudžiauk reklamuodamas vieną ar kitą miesto veikėją, – kad ir koks jis alytiškis ar kurortininkas būtų; apsieik girdamas gerus darbus be pavardžių – mes jas sužinosim prie laužo, tautosakiškai. Manau, kad ir visiems šyvokams taip bus smagiau.

  Patinka

  1. Alberto, tiesiog nesusilaikiau ir pagyriau Henriką už tikrai daug prisidėjusį prie balos mirties. Šiandien viešoje erdvėje tiek mažai ką nors gero išgirsi-pamatysi-paskaitysi, vien juodi scenarijai. Taigi truputėlį šviesos ir “rasos“ galima ta proga…

   Patinka

 2. Liūdna, pamenu apie 1980-81 norėjau užbėgti pas Gintautą, bet reikėjo spėti i paskutinį autobusą namo.
  Šokau i taksi, sakau tokia gatvė trumpa už kepyklos, prie kolonelės, bet nepamenu tiksliai
  numerio, na kur prie balos. “Na taip ir sakyt reikėjo iš
  karto…“ ir tiesiu taikymu prie atitinkamo namo. Jėga!
  O dabar jau vadinsis tik “Ten kur buvo bala“.

  Patinka

 3. Gerai Šekspyre sakai [kam tų pavardžių].Padarė gerą darbą , kurį privalo daryt.O ten, vadinamoi merijoi,dauguma tarybos narių po 10-15metų kilnoja rankas kaip Brežnevo laikais. Ir pažiūrėkit -koks mūsų mieste bardakas. Piniginės machinacijos, apgavystės per rinkimus į tarybą ir t.t.Miestas atrodo kaip po Hirosimos [tik nereikia-ES pinigai…]Oi kiek daug bėdų mūsų mieste, kuris buvo toks fainas, sąvas iki 70-metų,kai prasidėjo invaziją bejėškančįų laimės į mūsų miestą.KAIP NORĖTUSI GRĮŽTI Į 60-70metus. A??? Ž–a.

  Patinka

  1. Pritariu iki 1970 buvo ramu, veliau prasidejo is aplinkiniu kaimu ir ne dom i ne ulica darbo jegos importas, atsirado kaliniu bendrabuciai. Bet dabar negali labai skustis, gal bardako yra bet miesto isvaizda grazeja, nezinau kur jau taip tas bardakasa

   Patinka

 4. Manau, kad abu vaikinai (t.y. ir Gintas, ir Albertas)kažkiek teisūs . Kodėl, pav., Gintui neįvardinti, nepasidžiaugti politiku labai konkrečiai padėjusiu spręsti labai konkrečią problemą. Be to, mes pamirštame, kad tik Gintas, iš visų balos kvartalo piliečių, paviešino, po to labai konkrečiai pateikė balos problemą konkretiems politikams, tuo labai delikačiai ir diplomatiškai “suponuodamas“ jų asmeninę atsakomybę.
  Kita vertus, tiems politikams, ne kas kitas, o mes, miestelėnai, suteikėme mandatą, t. y. garbę mums tarnauti. Taigi, ne kad loska, jie ir patys turi būti Gintui dėkingi, jog jis mandagiu savo rankelės mostu parodė jiems problemą, kuri jau seniai jiems patiemas turėjo badyti akis ir net tik jas… Aš netraktuočiau Ginto poelgio, kaip reveranso valdžiai, o padėkočiau už labai inteligentišką komunikaciją su ja.O paprastai kalbant – tai toj bala ne tik Ginto, jo vaikų ir vaikaičių, bet ir mūsų visų, tame tarpe ir Tarybos narių, taipogi Šyvoko, jo vaikų ir vaikaičių – nes visi mes ne iš Veneros ar Marso, bet iš ALYTAUS.

  Patinka

 5. “Besisypsantis vyras
  Čia gi – KEFYRAS !!!“
  Alvydas surimavo tokį atsakyma, o Mark Farner Grand Funk Railroad gitaristas ir vokalistas tikrai čia panašus į Sigį. Taigi atsakymas priimtas.

  Patinka

 6. …balos akysna jau nėr, ale dūšioj, macyc – liko,..
  Tai kū dabartės daryc – garbyc Šyvokų, ar gailec tų, kur prie balos – baliokų ?.. O kap taksistam dartės ?..
  Vargas be balos, o su balu tai buvo indomiau – raikėjo šonais aic, šokinėc, kaimynus apšnekinėc, nakciu kap kurmiakui kasc urvus ir griovukus ir tų balų nulaidzinėc an neprieteliaus…Va kap buvo gerai, o dabartės kas liko – skaldukės, smalukės užlaido kap visur ir aik užsimerkis, kolei rasi kitų balų,..

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑