Džiazas Birštone ir kai kas daugiau.

Jau 30 metų pavasarį kurortiniame Birštono miestelyje vyksta tradicinis, seniausias Lietuvoje tarptautinis džiazo festivalis “Birštonas Jazz“. Kas dvejus metus čia skambantis džiazas jau senokai šiam kurortui pelnė Lietuvos džiazo Mekos vardą

Birštone galima suskaičiuoti kiek daugiau nei 3000 gyventojų, per tris džiazo festivalio dienas čia apsilanko dar kita tiek šio žanro mėgėjų. Tris dienas svečiams sudarytos sąlygos: viešbutėliai nakvoti, kuklūs bariukai atsipalaiduoti. Kokia publika čia lankosi? Gal geriau sakyti, kokia nesilanko. Ogi aistringai savo susižavėjimą įvairiems “patruliams“ reiškiančių lyg ir nebuvo. Įsiminė dar aname amžiuje vieno gerbiamo muzikos mėgėjo reakcija į rimtosios muzikos koncertą medvilnės kombinato rūmuose (dabar šis pastatas vadinamas kitu įmantriu pavadinimu). Sėda žmogus po to koncerto į savo auto, pirmiausia susiranda Pūko radio stotį (tada šis radijas grodavo įvairius “aliukus“) ir sako: na štai, pasikultūrinau, o dabar atėjo laikas GERAI muzikai. Tikėtina, jog Birštone tokie taip pat nesilanko.

Šiandien džiugu, kai bliuzas Varniuose, rock‘as Suvalkuose (apie tai glūkoiduose rašė Jurga), kiti renginiai, turintys savyje vertės požymių, sutraukia daug lankytojų. Kai publika lankosi parduotuvėje, prekiaujančia kinų produkcija, ir perka – galima suprasti. Jei jie turėtų pakankamai pinigėlių, eitų pirkti į Prada namus ar bent į Audimą. Liūdna, kai menkaverčiai popsiniai renginiai ar TV laidos suburia mases. Graži išimtis – chorų karai. Puikus šansas tobulėti jauniesiems. Ir tame tobulėjime jaučiamas nuoseklumas.   Atlikti M. Jacksono, Queen, kitų asų kūriniai, tai  lyg bandymas pažinti raides prieš pradedant skaityti. Sovietinė estrada suformavo stilius, požiūrį ir vertinimą – tai dar ir šiandien jaučiama. Ryškus pavyzdys anų laikų žinomas kompozitorius B. Gorbulskis: jai jau svinguoja tai tik pašnibždomis. Kad tik tie supuvusių Vakarų muzikos stiliai neįsismelktų į tarybinę lietuvių estradą.

Meno pasaulyje visada kažkas kažką įtakoja. Jaučiu, tapytojas Alvydas Petkevičius pasakytų, jog A. Tulūz-Lotreko kūrybą įtakojo E. Dega, o iš Sezano mokėsi visa tuometinė dailininkų karta. Tai kompozitorių M. Noviko, T. Makačino, B. Gorbulskio, kitų to laikmečio kūrybos niekas neįtakojo, jie tiesiog buvo taip vadinamos lietuvių tarybinės estrados korifėjai,  todėl pasekmės mūsų muzikinėje sąmonėje jaučiamos ir dabar. Labai drąsus buvo Mikas Vaitkevičius: paėmė ir sukūrė “Senuosius Vilniaus stogus“. Tvistas, muzikine prasme, nėra vertas giliai analizuoti, bet tai jau laisvo kvėptelėjimo  apraiška. O ir Stasio Povilaičio daugumos bisinių šlagerių kilmė net nelietuviška. Tai Demis Roussos, Blood Sweat and Tears, suomių kompozitorių sukurtų dainų vertiniai. Svarus Mindaugo Tamošiūno,  Romualdo Bieliausko indėlis, tada  į “Neriją“ lygiavosi visi to meto estradiniai kolektyvai. Ir mūsiškio Alvydo Jegelevičiaus “Mėlynakė Rasa“ suskambėjo novatoriškai. Rock‘o temos neliesiu, tai dar vienas graudus reiškinys, nors A. Mamontovą, Skamp, Bix, gal kitus reikia minėti, kaip turinčius veidą ir vietą po saule. Muzikinėmis temomis galima kalbėtis aštuonias dienas per savaitę ir vis išliks kažkas nepasakyta.

Taigi, džiazas Birštone puiki šventė muzikos fanams. Kaip jau pastebėjote, ten kur yra Darius Užkuraitis, o jis vedė renginį, ten skamba teisinga muzika.

Filmuke matysite keletą epizodų iš festivalio, taip pat ir dalyvių sąrašą, na ir publiką. Po koncerto, sėdęs į auto namų link važiuoti, įkišau CD su John McLaughlin (guitar), Billy Cobham (drums), Jerry Goodman (violin), Jan Hammer (piano), Rick Laird (bass). Desertui. Štai taip.

Daugiau glūkoiduose:

Atradimai: bliuzas Suvalkuose
Heineken festivalis Gdynėje

SVARBI INFORMACIJA. Glūkoidų veteranas dailininkas Alvydas Petkevičius jau turi savo svetainę. Jos adresą nuolat matysite dešinėje puslapio pusėje “GLŪKOIDAI INTERNETE“. Maža intriga: manome, jog čia Alvydas atrinko savo vertingiausius darbus, todėl tai  turėtų mus ypač sudominti …
aa
Kamera ir montažas  Dzilbus  ||  Trukmė     00:04:35

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: