Kauno hipiai: mažoji išpažintis

company_title


„Tada dėl pasipriešinimo to vidinio buvo įdomu. Būtinai reikėjo išmokti anglų kalbą. „Bitlai” dainuoja, reikia žinot. Kristupas iš tų glušilkų užrašinėdavo dainas. Klausinėjam, kaip tu tą supratai, kaip tu tą? Nors visi turėjom telefonus, bet slapčia susirinkdavom, kad jokia informacija nepraeitų. Naktimis sėdi, klausai „Golos Ameriki”(…) „60–70 proc. anglų kalbos nežinojo, bet muzika, ritmai, viršelis celofanuotas, išvaizda tų žmonių. Jautėsi ta laisvė, o (…) tau sako – su kliošais negalima, į šokius neįleisim, – tai dar labiau norisi” (Aleksandras).

1967-aisiais džinsus Kaune buvo sunku įsigyti net undergroundo rinkose. Be to, jie brangiai kainuodavo, apie 50–70 rublių. Tai buvo kitiems vos ne visas atlyginimas. Pasak Visvaldo, „Lee”, „Wrangler”, „Levi Strauss” [vadino „Strausais”, „Vranglioriais”] firmų džinsus jie nusipirkdavo iš žmonių, kurie gaudavo siuntinius iš užsienio.

„Plaukai mokykloje buvo nesuderinama. Vienintelė paguoda atostogos, per kurias stengiesi nesikirpt, kad vasaros pabaigoj jau plaukai būtų normalūs (…). Mano tėvai toleravo tuos plaukus, vis sakydavo: „Tik tu mokykis, mokykis”. O Aleksandrui dar buvo paprasčiau. Jo plaukai ilgi buvo. Jis sako: „Kai mokytojai priekaištauja, kad plaukai, aš jiems rodau Gogolį, Turgenevą – visi plaukuoti”. Jis pirmas pradėjo ilgesnius [nešioti], už ausų, paskui net po kalnierium pakišdavo” (Kristupas).

Pirmoji Aleksandro su Kristupu mokyklos laikais sukurta grupė vadinosi „Chairs”. Pavadinimas sugalvotas su potekste. „C” nubraukus lieka „hair” – plaukai, o šiaip – taburetės… (Aleksandras). Grupės turėjo savo gerbėjus. Aleksandras pasakojo apie anšlagus. „Darai koncertą patalpoje, kur telpa 6 žmonės. Jeigu ateina 9 – jau anšlagas”.

Pasak Visvaldo, jis įsivaizdavo, kad hipis yra „labai laisva asmenybė, labai laisvas žmogus”. Jeigu gali toks būti, yra labai žavu, „ypač gyvenant sistemoj, kai tau gali nukirpt plaukus, kada žinai, jog gali būti labai pažemintas – bet kuriuo metu. O pats suvoki, kad čia nieko blogo” (Visvaldas).

Visvaldas prisiminė, kaip viename roboksiuke susitiko su Mudriu Tenisonu ir siūlė jam interpretuoti pantomimos teatre tuo metu garsią roko operą „Hairs”. Tačiau 70-ųjų Kauno teatre to nebuvo įmanoma įgyvendinti. Miesto sode buvo daug diskutuojama apie kūrybą, bandoma suvokti draudimų priežastis.

Priėmimui į ratą turėjo pritarti kompanijos neoficialūs lyderiai. Vienas iš tokių buvo Visvaldas. Pasak jo, į Company nekviesdavo tų, kurie galėdavo ją sukompromituoti, „kurie keikiasi, turi prastą praeitį, išėję iš kompanijos chuliganavoja” (Visvaldas).

Kuo reikėjo būti, kad patekti į kompaniją? Pasak Visvaldo, „turėjai turėti tam tikrą intelekto, erudicijos lygį, turėjai nebūti kriminalistas, chuliganas. (…) Turėjai turėt kilnumo, būti civilizuotas, džentelmenas”.

„Tai buvo savotiškas laiko prastūmimas. Man tai buvo faina, kad aš galėjau galvot. Galėjau girdėt ką jie mąsto. Gretint su tuo, ką aš mąstau” (Visvaldas).

„Įsijungi garsiai muziką, užsidegi žvakes. Panelės virdavo kavą, rūkydavom, šokdavom, voliodavomės ant grindų. Jokių narkotikų. Vienas guli ant grindų, žiūri į lubas, mąsto sau, tyli. Nebuvo jokių kompleksų, viskas dingdavo. Mes pasijusdavom labai laisvi ir švarūs [toje aplinkoje]. Tai labai traukė, turėjo labai daug reikšmės (…) Žmonėms reikia savų religijų” (Visvaldas).

„Jis iš pradžių pasakė, kad „turim duomenų, kad tu užrašei užrašą „Laisvę Čekoslovakijai”. Ištirta buvo, kad dažais iš tavo sandėlio. „Iš mano sandėlio, – sakau, – daug kas dažų ima”.(…) Tada mes jau su Aleksandru rašydavom (Kristupas)

„Mes ėjome ne prieš, mes ėjome labiau šalikelėje, atsiribodami, gyvendami sau, ieškodami galimybių surasti vienas kitą, kad sukurti savo bendravimą iš savo muzikos bei simbolių. Reikėjo vieno – kad netrukdytų tai daryti” (Aleksandras).

Į klausimą, ar išnyko hipių judėjimo dvasia atsakytume – ne. Pasak respondentų, tai buvo romantiškas, gražus ir humaniškas laikotarpis. Jaunystės romantizmas „pradedant pačia ideologija, baigiant muzika išlieka ilgam”. Daugelis iš jų ir dabar tuo gyvena, nors seniai užsiima kita veikla.

Tai ištraukos iš Egidijos Ramanauskaitės  studijos “Jaunimo kultūrinė rezistencija sovietmečiu: hipių kultūrinės idėjos Lietuvoje“. Jeigu suintrigavo – skaitykite visą straipsnį. Tai Kauno istorijos metraščio sudėtinė dalis. Skaitytojai  pasijus lyg laiko mašina nukeliavę į tą laikmetį ir patirs tikrą katarsį. Tokios išsamios studijos apie dalies jaunimo patirtus dalykus neperskaityti tiesiog negalima. Tiems, kuriuos ši tema gal ir nelabai domina, vertėtų bent susipažinti su unikaliu reiškiniu sovietinėje Lietuvoje. Jaunimui straipsnis padės atrasti  tėvelių ar senelių nutylėtas gyvenimo detales.   Amžinai tarybiniams skaityti net nerekomenduojama –  jų stora oda tiesiog netoleruos tokio “skaitalo“. Kai straipsnio autorė buvo atvykusi rinkti info į Alytų, Igoris Riabovas ir Liudas Ramanauskas papasakojo keletą epizodų iš alytiškių hipiavimo periodo. Taip, atspėjote, Liudas tai tas FM99 frontmenas, kurio balsą išgirdus, visada galima tikėtis, kad laidoje skambės teisinga muzika ir lydės profesionalūs komentarai. Pastebėsite, straipsnyje kalbama apie kauniečius, nors panašūs dalykai virė visoje Lietuvoje. Taip pat iš naujo atrasite  Igorio vaikystės draugą ir bendražygį – Aleksandrą “Džizą“ Jegorovą, glūkoiduose publikuoto bliuzmenų sešeno dalyvį.

Kaunietis Kristupas Petkūnas padarė titanišką darbą – surinko iš bendražygių archyvų krūvą nuotraukų, kurias sudėjo į DVD . Glūkoidai padarė to disko screenshotus truputėlį remasterino ir patalpino galerijoje. Glūkoidai nuoširdžiai dėkoja kauniečiams už suteiktą galimybę bent virtualiai sugrįžti į septintą-aštuntą dešimtmetį, vėl pamatyti mielas personas,   iš naujo prisiminti kaip pas Rimą įrašinėjo Uriah Heep – Salisbury, Deep Purple – In Rock, prisiminti, kaip pas Lesčių namuose aptarinėjo LP mainų reikalus. O viena glukoidė, pamačiusi Džizos nuotrauką, prisipažino, kad šis vaikinas tada ją palydėjo iš šokių vakarėlio, vykusio Automatikos fake (Kauno politechnikos institutas). Tik nepamena kas tada grojo: Raganiai ar Nuogi ant Slenksčio.

FLOWER POWER WILL NEVER DIE

galera_company

 

Jaunimo kultûrinë
rezistencija sovietmeèiu:
hipiø kultûrinës idëjos
Lietuvoje

24 komentarai “Kauno hipiai: mažoji išpažintis

Pridėti Jūsų

 1. Ot įdomu ar Vilniečiai ka nors panašaus turi. Stasys Daugirdas, Kestutis Antanėlis kiti. Vilniečiai turi Frank Zappaos biustą

  Patinka

  1. Labas, nepergyvenkit, mes,vilnie2iai, turime hipi7 ne k1 ma=iau, gal net daugiau…

   Manau, kad 70-aisiais hipių judėjimas Vilniuje buvo stipresnis nir efektyvesnis negu Kaune.

   Patinka

 2. Kaunieciai padare superini darba. Siame saite galetu atsirasti ir kitu miestu galerijos, tik reikia entuziastu. Bent Šiauliuose dar yra tokiu.

  Patinka

 3. Tas laimetis ir musu karta, kuria kazkas pavadino “prarastaja“ – SVENTAS. Ir ypatingas. Tegu-buvo sunku, bet mes praradom, ka reikejo prarast, bet uztat atradom nauja(!). Taigi – esam ir nepaprastoji karta.

  Kaupkit visa info, deliokit, kraukit i viena vieta, kad iseitu nepaprastos kartos istorija, kurioj visas musu gyvenimas, susipynes su laisves ir taikos idejom, su politika ir su menu butu sventai isguldytas.
  Dekoju ir svveikinu visus, kuriancius si darba

  Patinka

 4. Kai pernai aplankiau Rimą Piligrimą iš buv. Garelio gatvės Žaliakalnyje, sakė kad Ramonos jau nėra gyvųjų tarpe. O ką veikia Volgogradas, kiti iš company? Kur Rimukas (dar vienas) iš buv. Ožeškienės-Laisvės kampo? Rimas P. kaip senais laikais su ilgu hairsu dabar sėdi invalido vežimėlyje, bet žada išsikapstyti. Pas jį net ir aparatūra iš 1970 metų, krūva vinilo, tame tarpe radau ir savo.

  Patinka

 5. …gerai, Dzilbau, gerai… Rink medziaga, kaupk, dek i viena vieta. Kalbinau POETA Roma Daugirda. Jis – tikras poetas ir tikras Vilniaus HIPIS, nors supranta tikra hipiavima, patas nesireklamuoja… N.ROMUVA isleido jo solidzia poezijos rinktine. Jis – kitoks poetas… Kadaise Romas su R.Buroku sedejo siluminej trasoj… Jis daug zino, prisimena. Zadejo parasyt apie tai. Prasiau.
  Dar – Gediminas Sinkunas irgi zadejo parasyt.
  Dar Vilniuje – GITARISTAS, PEDAGOGAS R.Daugirdas (Geliu vaikai), E.Urbonas (Dobilas), zinoma K. Antanelis, G.Miknius,A.Minius, kiti muzikantai, o kiek dar dailininku,poetu ir – ne menininku, bet idejiniu hipiu..

  Patinka

 6. to dzilbus
  Ramonas mires jaukokie 8-10 metu
  Birute-Evaldas apie 8
  Jaunius 6
  Auksinis 6-7
  Stanke 4
  Henrikas Slavinskas 3
  Cia tik keli jau isejusieji
  O Rimas is Oz-Laisves kampo yra Kaune tik atitoles nuo muzikos,Volgogradas kiek zinau USA

  Patinka

 7. Smagu, kad jauni žmonės tuo metu kažkuo užsiėmė, dalijosi su bendraamžiais idėjomis, o kai kurie iki šiol neatsižadėjo savo idealų. Tai dabar, kai viskas leista, jaunimas (didelė jo dalis) nežino, ką veikti. Yra Jums ką prisiminti. Smagu buvo nuotraukas pasižiūrėti 🙂

  Patinka

 8. Gerb. BALTAZIEDE, ar dainuoji ? Parasyk.
  Atsiusk dar savo nuotrauku ir prisiminimu.
  Kiekvienas musus kartos puslapis – svarbus.

  Patinka

 9. 1971-1974 Kauno “baikeriai“ (Zenonas Langaitis, Romualdas Požerskis ir kt.; nuotraukos iš Zenono Langaičio archyvo):

  O čia – Kauno roko scenos pionieriai:

  Patinka

 10. Wnz hipiai tai gryna nesamone ilgi plaukai risasi juostas ant galvos maunasi platejancius dzinsus ir beto rengesi spalvotai bet beje as esu emo ir man tokie drabuziai nepatinka taigi yra gryna nesamone tad kvieciu prisijungti prie emo ir pjaustytis venas nes tai uzsiemimas kaip numalsinti nuoskaudas

  Patinka

 11. …Kaip numalsinti nuoskaudas ?
  Pirmiausia – padek savo bachurui, o ir kitiems draugams – nesipjaustyt venu ! Jei esi grazi, stotinga, krutininga, gali tapt ne Pamela, o tikra lietuviska Gelbetoja. Uzsiregistruok TV3 ir isgelbesi simtus paklydusiu emo jaunuoliu. Juk pripazink – taip elgtis egoistiska – uzkraut kitiems savo bedas, dar traumas. O kur dar tevai, seneliai ? Manai jie Taves nemyli? Netiesa, jie, tiesiog, bejegiai pries Tavo “uzsiciklinima“ – jiems Tu tik sutrumpinsi gyvenima
  Taigi – baik durniuot, pradek mylet.
  Patikek – atsigausi, pajusi pilnatve.
  Tave uzplus gerumo banga – matysi.

  Buk gera, nepaklysk !
  Tave gerbiantis ir palaikantis

  Patinka

 12. “Jei esi grazi, stotinga, krutininga, gali tapt ne Pamela“ :)) kas čia per idiotiškos sąlygos? kas ta “Pamela“? kas ta “TV3“? kas ta “TV“..?

  jei tų gašliadiediškų sąlygų netenkina žmogus, tai tada ką? kaip tada gerumo banga užplūs? :))

  Jei nesi “graži“, “stotinga“, “papinga“, (visos sąvokos sąlyginės) ir negali tapti “Pamela“ (Papinskaitė), tai visvien žinok, kad Dievas Tave myli ir linki sulaukti Džiaugsmingų šv. Kalėdų! (Aš irgi, beje, to linkiu 😉

  ps. neimk į galvą 🙂

  Patinka

 13. Miela Zuikute, labai suprantu Tavo liūdesį, bet jis nevertas tokio sureikšminimo, nes vienaip ar kitaip jis praeina. Aplamai, blogis nėra tiek vertas, kad apie jį tiek galvotume, jam per daug garbės… Yra vietos, kur tave geriau suprastų:

  EMOCINĖ PARAMA VAIKAMS IR JAUNIMUI:

  „Vaikų linija“
  Nemokamas telefonas: 8 800 11111
  Parama internetu: http://www.vaikulinija.lt
  Emocinę paramą teikia savanoriai.

  „Jaunimo linija“
  Nemokamas telefonas: 8 800 28888
  Parama internetu: http://www.jppc.lt/draugas
  Emocinę paramą teikia savanoriai.
  DAUGIAU INFORMACIJOS:

  doc. Nida Žemaitienė, tel. 8 686 45734
  Kauno medicinos universitetas

  prof. Danutė Gailienė, tel. 8 685 20004
  Vilniaus universitetas

  dr. Paulius Skruibis, tel. 8 686 36979
  Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija

  Patinka

 14. Miela Giedre, tu esi ir grazi ir stotinga ir dar moki banguoti… Grazu ! Gerumo Tau uztenka, tai – viskas gerai! Tu moki dalintis, sekmes !
  Linksmu Kaledu!!!

  Patinka

 15. Iš kur, Jūsų malonybių toks specialus dėmesys Point komentarams? Norėčiau konkretesnio paaiškinimo. Jūs rengiatės juos blokuoti? Ar viešoji erdvė yra Jūsų asmeninė erdvė šiame pasaulinio žiniatinklio amžiuje? O gal nuomonė, nesutinkanti su Jūsų, ar tiesiog negiedanti ditirambų Jums yra Jums tiesiog pavojinga ir įžeidžianti? Pateikite argumentus – pavyzdžiais.

  Patinka

 16. kas cE per durniu rojus uzsiveise 🙄
  gerai Alvydas sako -nusiskriaustukams verciau lita/kita paaukoti -ar vaikams, ar Matucio muziejui, nesvarbu –
  BET vis prasmingiau, nei cia tulzim taskytis :)))
  Vienzo -visus su artėjanciom 😉
  G.B.
  p.s.Asai -jau nuprotejusi is laimes bais grazaus pirmagimio anukelio babyte 😆

  Patinka

 17. Sveikinu, Giedre !
  Dabar buk grazi ir stotinga “babyte“ !
  Isivaizduoju Tave su anukeliu ant ranku.
  Turetu buti grazu. Kieta sibiriake su gleznu kudikiu… Tik kada gi tas Tavo Zenius nutapys ir parodys visiem ? Bendrai – jis peizazistas. Gal geriau – A.Petkevicius ?
  Geriausios sekmes ir – linksmu KALEDU !!!

  Patinka

 18. Na gali būti netikslumų, todėl labiausiai prašau kauniečius Picasoje po foto apačioje komentuoti, ištaisyti, papildyti. Taip ir kuriama istorija, po foto (komentuose) rašykite bendražygių vardus, kaip Kristupas sakė, jau dalis su Jimu Morrisonu už durų iškeliavę, gal įrašyti vietą kurioje fotografuota, gal progą prisimenat. Suprantu, jog praėjo krūva laiko ir sudėtinga viską atsiminti

  Patinka

 19. She drove a big ol’ Lincoln with suicide doors and a sewing machine in the back,
  And a light bulb that looked like an alligator egg was mounted up front on the hood,
  And she had a tattoo gun that she’d made herself from a cassette motor and a guitar string,
  And she always had leaves in her hair,
  And she cut two holes in the back of her dress, cause she had these scapular wings,
  And they were covered with feathers and electrical tape, and when she got good and drunk she would sing,
  About Elkhart, Indiana, where the wind is tall and folks mind their own business,
  And she had a hundred old baseballs that she’d taken from kids, and she collected bones of all kinds,
  And she lived in a trailer under the bridge, and she made her own whiskey and gave cigarettes to kids,
  And she’d been struck by lightning seven or eight times, and she hated the mention of rain,
  And she made up her own language and she wore rubber boots. She could fix anything with string,
  And her lips were like cherries, and she was stronger than any man, and she smelled like nutmeg and piss,
  And she put mud on a bee sting I got at the crick, and she gave me my very first kiss.

  Tom Waits

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑