Vienos dienos kronika (2): MIESTO SODAS

Pirmoji dalis – “Pliažas“, čia – tęsinys, kuriame aprašomi miesto sodo XX amžiaus, septinto dešimtmečio lankytojų papročiai ir įpročiai. Visi aprašyti dalykai – neišgalvoti ir nepagražinti, gali būti, jog kai kas tiesiog pamiršta. Alytaus planas 1967 gali praversti skaitant, o atspausdinus, jį tiktų pasikabinti kad ir palėpėje, ten kur stovi nereikalingi, bet kažkodėl neišmetami daiktai.

aa

MIESTO SODAS

Pavakarė. Alvydas su Gintu ruošiasi eiti į miestą. Ant nuogo kūno velkasi T-Shirts, o ant viršaus dar bitlovkę. Kulturizmo pratimai neduoda greito efekto ir toks “užpildas“ vizualiai gali kompensuoti muskulatūros neprieauglį. Tada einant iš Madrido į miestą, pakeliui tekdavo sutikti bent 10 draugų, pasisveikinti su jais. Šiandien 10 kartų einant tuo pačiu maršrutu, pažįstamo veido gali ir nepamatyti.

Pakeliui, prie “Saulutės“ Virgius, tik prieš savaitę įvykdęs šaudymo kandidato į sporto meistrus reikalavimus, demonstruoja savo naują pneumatinį vokišką šautuvą ir siekia naujų aukštumų. Algis Adomaitis iš Madrido atsistoja 20 metrų atstumu nuo šaulio, įsikanda cigaretę ir sutinka, kad Virgius pataikys į ją. Dar kelia sąlygą: jei Virgius kliudys jo galvą, jam kandidatas į meistrus sumokės 10 rublių. Po akimirkos cigaretė pavirsta dulkėmis. Šekspyras būti taikiniu sutinka be draudiminių susitarimų, jis smilium ir nykščiu laikys penkių kapeikų monetą. Rezultatas tas pats, tik dulkių nėra. 2008 metų birželio pabaigoje Virgius apgailestavo, jog šernai neateina į pamėgtas vietas, gal jie nujaučia, kad glukzauras tiesiog niekada neprašauna pro šalį.

Jau centre išdygsta keistas seniokas. Mindaugas “Fantomas“ Pilkonis, šiandien lauko akmenis profesionaliai verčia architektūrinėm detalėm ir sėkmingai iš to valgo duoną. Fantomas pakeičia savo išvaizdą: skrybėlė, prilipinti ūsai su barzda, tamsus kostiumas, vienoje rankoje lazda lenktu galu, kitoje portfelis. Taip sėkmingai jis kvailino savo geriausius draugus, nes niekas jo neatpažino. Priėjęs prie seno gastronomo stovinčio būrelio saviškių ir galantiškai pasisveikinęs, klausia kur yra viešbutis. Kaip neparodysi kelio Alytuje dar nematytam prieškarinės Lietuvos inteligentui. Nebent kildavo klausimėlis ar senukas nori patekti į viešbutį ar į pasakų namelį – vietą, kur gyveno linksmos mergaitės.

Miesto sodas buvo traukos centras. Visai kaip dabar, tik tada ten dar buvo GRYBAS ir ploščiadkė, kurioje vykdavo šokių vakarėliai, vadinkim diskoteka, ir jokių DJ, tik gyva muzika. Vėliau šiuos akcentus, kalbant Rimo Buroko terminologija, nugriovė intelektualūs vandalai. Grojo čia maestro Jonas Pavilonis, Romas “Cviakas“ Vaitkevičius, Liudas “Bulka“ Bulkevičius, Vytautas “Styga“ Palubinskas, o iš rekrūtų rusų kariuomenėje trumpų atostogų grįžęs Alvydas A. Jegelevičius net sudainavo bitlų “Oh, Darling“ ir “Let It Be“. Tai buvo tikras furoras. Dar viena detalė: šokančiųjų ir stebėtojų buvo maždaug po lygiai. Pažiopsoti prie tvoros ateidavo ir vaikai be tėvelių ir tėveliai su mamytėm, akies krašteliu besistengiantys pamatyti kokią panelę pakabins jų sūnelis arba atidžiai stebėti kaip šokių aikštelėje auga jų dukrelės reitingas.

Apie aštuntą vakare, sodo prieigose jaučiasi pagyvėjimas. Po GRYBU taip pat. Besišypsanti bufetininkė pro langelį vikriai dalija limonadą, saldainius „Karakum“, drumstą žigulinį alų. Pagal blatą galima gauti kai ką stipresnio. Šiais laikais Lietuvoje pagal blatą galima gauti sklypą UNESCO saugomose teritorijose.

Tada čia rinkdavosi visi vietiniai iš Centro, Kurorto, Kriaušiaus, Madrido ar Suvalkų. Kartais kildavo muštynės, tema ta pati: vietiniai kala atėjūnus (dabar vadintume miesto svečiais). Šiandien tendencija gali išlikti – turkai, vietnamiečiai, kinai gali tapti pretekstu santykiams aiškintis. Labiau intrigavo kovos tarp panelių. Nusiauna batelį ir kala kulniuku konkurentei į galvą. Nesutarimų subjektais dažniausiai buvo Kriaušiaus berniukai.

Blatniausi vyrukai buvo iš Kriaušiaus: Kobra, Škalba, Kunė, Ožys, Aninė – jų ir kelnės buvo labiausiai platėjančios, nes turėjo savo kampe siuvėją, kuris kitų miesto rajonų stiliagas tiesiog ignoravo. Čempionas buvo Čarlis iš Kurorto, jo kelnių vėjare švytavo trys grandinėlės, kai kas teigia matęs net keturias šviečiančias lemputes. Kriaušius buvo turtingas ir gražiausiom miesto panelėm: Virga, Albina, Roma, Greta etc., o į mis Alytus titulą pretenduoti galėjo tik Dana Lydytė iš Kurorto. Nors Albertas “Kobra“ Sakalnykas nepamiršdavo abejojantiems priminti, jog gražesnių už jo Dalią Alytuje tiesiog nėra. Deja, oficialių mis paradų tada dar nebuvo, tad liko tik nuomonių įvairovė. Norinčių pakviesti gražuoles šokiui buvo pakankamai, bet ne visi turėjo kapeikų bilietui. Tad tie, nelabai pasiturintys, jau pritemus, apie pusę vienuoliktos, pradeda lipti per ploščiadkės tvorą. Lengviausia ją įveikti buvo galima kampe link Angelo arba prie pat scenos.

Dėmesio centre dvi ploščiadkės įžimybės: Juozas “Kamas“ Kaminskas ir Juozas “Bunka“ Petraitis, tada KPI (dabar KTU) penkto kurso studentai, besimokantys tik gerais ir labai gerais pažymiais. Abu ne mažiau kaip šešių pėdų ūgio ir su kostiumais – visai kaip Hollywood‘o grandai per oskarų įteikimą. Beje, vienas į kitą kreipdavosi “pone“, o jų leksika buvo išskirtinė. Pirmo Alytaus (anoj pusėj) bariuke p. Petraitis padavėją kalbino taip – “maloni ponia, prie alaus prašau pateikti ir lesalą“. Jie visiems darė į s p ū d į, o kai kuriems ir į t a k ą.

Bunka labai mėgo laukinius Afrikos gyvūnus. Grįždamas iš “Trijų mergelių“ kavinės Kaune, naktį iš zoologijos sodo “pasiskolino“ naujagimius liūtukus. Atnešė juos į 4-tą studentų bendrabutį Vydūno alėjoje, prižadino komendantę, kad kartu įsiamžintų nuotraukoje. Aišku, po akto, Juozas juos grąžino atgal, nes puikiai suvokė, jog tikroji “kačiukų“ vieta – pas mamą liūtę.

Priešpaskutinis šokis: kviečia merginos. Kaip imperatoriaus Trajano laikais, falanga mergaičių, žybsinčiom akutėm, dar nepradėjus muzikantams groti, pasistumdydamos tarpusavyje, pasiduoda link berniukų. Partnerius renkasi be klaidų. Taigi pakabinti panelę problemų nebuvo, galvos skausmą kėlė mintis į kurį miesto kampą ją reikės lydėti, todėl Kriaušiaus ar Centro panos buvo populiaresnės nei gyvenusios anoj pusėj (Pirmame Alytuje) ar prie sanatorijos. Nebent turėjo išskirtinių pomėgių ir tai buvo žinoma plačiam šokėjų ratui.

Alvydas paskaičiavo, jog panos pagal tuometinę vertybių skalę buvo tik šeštoje vietoje po muzikos, tapybos, body building‘o, E.M. Remarko ar Emilio Zolia ir pliažo. Įprotis sekmadienį grįžti namo laiku, keldavo mylimų tėvelių susižavėjimą. Nors tikroji priežastis buvo kita: pirmą valandą nakties Luxemburgo radijas pradeda transliuoti hitparadą. Tvankią naktį, svirpiant lietuviškom cikadom ir spidolom, vakaronė tęsiasi. Tą naktį jie pirmą kartą išgirdo Pink Floyd – “See Emily Play“, kartu taip prasidėjo šios britų grupės maršas per pasaulį. Tikimybė, kad šiandien net įvairių zvonkių gerbėjai žino kas yra “pinkai“ – išlieka.

________________________

Skaitantieji gali pasigesti tokių miesto rajonų kaip Dainava, Vidzgiris, Putinai. Veiksmas vyko tuo laiku, kai ŽMOGIDĖS Alytuje dar nebuvo statomos, vasarą dabartinėje jų vietoje žaliavo bulvių laukai.

P.S. Jei rašliava patiko, galėtų būti tęsiama …

□ Ankstesnės Alvydo ir Ginto patirtys

□ Pirma dalis – Vienos dienos kronika (1): PLIAŽAS

22 komentarai “Vienos dienos kronika (2): MIESTO SODAS

Pridėti Jūsų

 1. Nu, Gintai… Nu , trūksta žodžių – rašyk knygą “rupūžioke“ – apie savo kartą, apie Alytų, kuriame jautėmės “labiau namie“. Ačiū, mielasis.

  Patinka

 2. Po J. Kunčino galvojau, kad niekas daugiau taip apie Alytų nesugebės parašyt, o va pasirodo, tėtė rašo ne-prasčiau! Laukiu tęsiniųųųų !

  Patinka

 3. …Dzilbau, TU, kaip visada “prisveites velniu“ nujauciau, kad kazkada prabilsi… ir prasau i 10-ka. Saunuoliai…., net asara varo, nuosirdziai sakau.

  Patinka

 4. Skaičiau ir gaudžiau kaifą – :)))Ale va apie ŽMOGIDES :))) biškutuką pameluota -mane į Alytų atvežė 1979 biržely, tai tuomet Petkevičiaus g. 18 namas tai tikrai bent jau antrus metus stovėjo, 20 namo pamatai buvo iškasti, o Putinuose gal dar nė vieno “gyvo“ namo nebuvo, bet pamatams tų visokių pastolių tai jau daugybė iš tolo majakino :))Iš viso ko pasakyto “gaminu išvadą“, kad ir Vingio gatvės bendrabučiai tuomet jau tikrai buvo, juose gyveno ir šiaip statybininkai ir dar gyvas velnias…kalinių, suvežtų iš visų pasviečių į tas pačias statybas.
  Pratęsiant statybų :))) temą, atsakingai patikinu, kad kiek vėliau, t.y. 1974 m. , dabartiniame Vidzgiryje buvo tik du namai -tas, kur dabar autoklubas(priešais telekomą) ir gretimas.O vietoj telekomo -pieva, kurioje nežmoniškai čirpė vasarą žiogai, o vietoj 10 vidurinės(maždaug), -didelė bala, kurioje puotas keldavo varlės ir neleido miegoti naktimis.
  Vo tEp :)))

  Patinka

 5. Nu, Tu , Giedre, tai kap buhalterė – nė biskį literatūrinės išmonės neleidi. Bet ir pomietis gi Tavo: prisimink tu man visas to laiko Petkevičiaus gatvės žmogides … Vo tep, va 🙂 (Bet gerai, kad patikslinai – visiems čia mums naudos)

  Patinka

 6. Bet parko takeliai dabar tai žiauriai sugadinti neaiškiu moliu dangas užpylinėjant – seniau ir polaidžiu ant jų vanduo nestovėjo, kaip dabar.

  Patinka

 7. Taip, buvo siūlymas šį skverą pavadinti Rimo Buroko vardu. Bet jei diskutuoti, tai diskutuoti: siūlau dar du variantus- Jurgio Kunčino ir Romo Kalantos.

  Patinka

 8. O ar nevertėtų jį apskritai pavadint … literatūriniu skvėreliu ir visokiomis detalėmis priminti ir apie Jurgį, ir Buroką, Matutį, Jonyną, Saulyną, Bajerčių.Mažyčiai kiekvieno bareljefai, lentelė su kiekvieno kūrybos posmeliu, suoliukas kiekvieno vardu pavadintas, žibintai nostalgiški…

  Patinka

 9. Sveiki, mieli glukoidai ! Seniai “besimatem“ !
  Dziugu, kad krutat, kuriat, ieskot – sveikinu!

  Skverelis su universaliu paminklu (gal stovintis ir ziurintis i dangu vaikinas su gitara) musu visu pokario kartos vaikamas – butu nuostabus iprasminimas ne tik zinomu Alytaus grand’u – poetu, rasytoju, muziku, bet ir Alytaus “Aisciu“, kitu grupiu ir ju gerbeju, zodziu – VISU CIKRINIU ALYCISKIU, kaip Rasa P. sako. Cia tilptu ir Kobra, Dramblys, kiti originalai (niekur negirdejau tiek skambiu pravardziu kaip Alytuj), cia tilptu ir Zavile ir visi kiti ‘Nemuno“ restorano ir “plasciadkes’ sokejai Zodziu, pasak Giedres – siam literaturiniam skverely tilptu ir muzika ir daina ir taikos, ir zaliuju idejos, ir visu Jusu rupestis gimtuoju miestu.
  Linkedamas svaigaus pavasario ir geros nuotaikeles, pagarbiai – Jusu Alvydzukas J.

  Patinka

 10. Pamenu, kai Virgis turėjo pneumatinį šautuvą, tai kartu eidavom pamedžioti. Švininiai šoviniai – tokie, kaip taurelės buvo brangūs, tai iš šaudyklos “pasiskolindavome“ iš mūsų trenerio Šniūro tokių paprastesnių. Geriausia medžioklė būdavo vasarą jo kieme, kai atokaitoje ant tvoros ropinėdavo didelės juodos musės. Mes iš kokių 5 metrų, nes šautuvas tai buvo sportinis, su reguliuojamu taikikliu, šaudydavom į muses ir žavėdavomės, kai kulka jas tiesiog įmontuodavo į kiek papuvusią tvoros lentą 🙂

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑