Alytuje kalnų medžiai?

Prisimenant kaip centrinėje miesto aikštėje buvo buldozeriais nušluota seniems alytiškiams mieli pastatai: muzikos mokykla su kampe buvusiu knygynu, kai šeštame dešimtmetyje pardavėjas moksleiviams sakydavo – canciuvinių nėla (suprask: sąsiuviniai jau išparduoti), tiras, valgykla, batų krautuvė. Ir liko merijos šešėlyje paslėpta beveidė aikštės dalis. Norisi tikėti, jog medžių iškirtimo ir naujų sodinimo akcija yra apgalvota, čia bent vienus kerta, kitus sodina. Palangoje irgi kilo šurmulys dėl J.Basanavičiaus gatvės kaštonų, kai viskas nurimo, šiandien matome gana neblogą rezultatą. Tačiau nuomonių šia tema gausybė ir dalis negatyvių. Janna taip pat ją turi ir dėsto savo pastebėjimuose.

JANNA RIABOVA-LEITL
dailininkė, Landau, Vokietija

Atvirai kalbant, aš nedažnai atvažiuoju į Alytų. Kaip nebūtų gaila, kiekvienąkart matau, kaip šis miestas keičiasi į blogąją pusę. Iš jaukaus, žalio miesto Alytus virsta miestu be veido ir struktūros, prigrūstą statinių be jokios architektūrinės minties, kartais netgi klaikių. Ne tik aš, bet ir mano bičiuliai vokiečiai, su kuriais svečiuojamės Alytuje, kiekvienos viešnagės metu užduodame sau klausimą: kas planuoja šį miestą ir išvis ar planuoja?
Viena iš dažniausiai mūsų lankomų ir mėgiamų vietų yra senasis miesto parkas. Koks šokas buvo vakar, kai pamačiau, jog gatvėje, vedančioje nuo centrinės miesto aikštės link Laisvės Angelo, ir pačioje aikštėje prie šios skulptūros pasidarbavo kirvis: iškirsti medžiai , gobę gatvę savo žaliais vainikais, aikštė atrodo nuoga ir plika.
Nereikia būti biologu ar gamtos mokslų žinovu, kad iš likusių kelmų suprastum, jog tie medžiai nebuvo pasenę, supuvę. Neatrodo, kad būtų trukdę ir eismui- juk toms liepoms apie 50 metų ir šitiek metų niekam netrukdė.

Galbūt, miesto valdžia pradėjo formuoti naująjį Alytaus veidą? “Liftingas” nūnai yra labai madingas mūsų visuomenėje ir ne tik damų tarpe, bet ir architektūroje, kai seniems mediniams namams įstato plastikinius langus, duris, aptaiso plastikiniais fasadais. Juk plastmasės nereikia dažyti , nereikia restauruoti. Taip ir su senais medžiais- užuot juos prižiūrėjus, paprasčiausia nuspręsta iškirsti, o vietoje jų pasodinti mažalapes liepas. Tai medžiai, kurie tikrai miesto valdžiai nekels rūpesčių, nes šios liepos turi mažą lapiją, taigi rudenį nereikės gatvių šluoti.

Deja, maža lapija nesaugos nei nuo dulkių, nei nuo saulės kaitros. Savivaldybės galvos pamiršta, kad lapuočiai vadinami miesto plaučiais. O Alytui, matant, kokiais mastais didėja transporto srautas, reikia kuo daugiau tokių “žaliųjų plaučių”. Deja, alytiškiams vietoj kuplių liepų bus prisodinta kalninių pušų. Gaila, kad Alytus neturi kalnų, bet tikiuosi, kad kitą kartą, kai atvažiuosiu čia pasisvečiuoti, miesto vidury naujai pasodintam pušynėlyje rasiu akmeninį Alpių kalnų landšaftą.
Dar pora žodžių apie liepą: šis medis daugelyje tautų nuo senovės laikomas meilės simboliu. Liepa buvo šventas keltų medis, taikos medis. Keltai sakė, kad kiekvienoj liepoj gyvena dievybė, ir tikėjo, kad tas, kuris nukirs liepą, bus labai nelaimingas.

9 komentarai “Alytuje kalnų medžiai?

Pridėti Jūsų

 1. Miela, Žana, “ – no comments“. Jūs pataikėte į dešimtuką – širdies ir proto. Bet Jūs pasiskaitykite “Alytaus naujienose“ mūsų “didžiųjų specialistų“, kažkaip netikėtai, lyg pilypų iš kanapių, išlindusių Alytaus architektų savimi patenkito kalbėjimo šia tema. Kokie jie išmanantys , kai juos pašaukia “tarti kompetentingą“ žodį ‘chaziajin“, kokie sąmojingi, kai naikina tik ką besiskleidžiančius jaunuose žmonėsi gražaus, teisingo gyvenimo norus, siekius ir veiksmus. Tiesiog “žaviesi ir neatsižavi“ jų pragmatiškuoju protu. Įsiskaitykite į jų mintis ir įsižiūrėkite į jų veidus, juk jie – mūsų kartos ir ne kartą laikyti “saviškiais“… Lai būna vėsi jiems Alytaus alėjų paunksmė…

  Patinka

 2. miela, rasa,
  skaiciau ir issigandau! “neestetiski medziai“, o sitie ponai patis man asmeniskai neestetiski. tai ka su jeis daryt? “kurorte kirto medzius…“ cia kaip vaiku darzelis: va, kaip kiti, kaip ir man galima. net gi nesitiki, kad cia suauge zmones argumentuoja. nori kad viskas atroditu “europietiskai“. “O jeigu dabar galima – kodėl ne? Kam elgetiškai lopyti sukiurusį asfaltą, jei galima iškart padaryti europietišką gatvę?“ – samprotauja R.Šiuša.kas yra “europietiskai“??? kaip voketijoj, italijoj, anglijoj, cechijoj, lenkijoj…? kaip italijos siaurei ar pietuosia? voketijos vakaruosia ar rytosia? gyvenu jau virs 30 metu taip sakant in west europe, bet iki siol negaleciau vienu zodziu pasakyt, kas yra “europietiskas“ vaizdas, gatve?
  o kitos gatves ir gatveles, keliukai tarp namu? kojas ir spranda susilauzisi! tamsa ir balos.

  Patinka

 3. …paskaitęs Jannos ir Rasos komentarus, šiandien būdamas mieste išsamiau atkreipiau dėmesį į aprašomą vaizdelį. Kadangi gimiau Alytuje, augau Alytuje, pasenau Alytuje, ir turbūt mirsiu Alytuje, todėl manau galiu išsakyt savo asmeninę nuomonę, nepriklausomai patiks tai kam nors ar ne, bet tai nesvarbu, svarbiausia, kad mano žmona man patinka,..:) Taigi nenutolsime nuo temos. Kad miesto centras subjaurotas, ir turbūt nepataisomai, tai faktas. Neturi Alytus buvusio gražaus miesto centro skverelio, buvo nugriauti ir sulyginti su žeme įdomios savitos architektūros statiniai. Ir visa tai prasidėjo tada, kai buvo suprojektuota, o vėliau ir pastatyta “Nijolės“ bažnyčia. Po to vyko prichvatizavimas. Ugniagesių gatvė taip subjaurota, kad kažką panašaus galime rasti kur nors pietiniame Irake. Na o kas liečia dėl medžių, aš manau (aišku truputį gaila) ko gero gal ir jau buvo laikas juos atjauninti. Pažiūrėjau pernai pasodintus Vilniaus gatvėje, kažkaip daugiau tapo erdvės ir šviesos. Tas pats ir D.-Girėno gatvėje, galbūt ji taps šviesesne ir jaunesne. O kas liečia automobilių srautus ir parkavimo betvarkę mieso centre, tam senos liepos jau nebepadės. Taip kad aš linkęs vaizdelį piešti daug šviesesnėmis spalvomis.:))

  Patinka

 4. Ačiū Žanai už jautrų, patriotišką ir profesionalų straipsnelį-nuomonę-supratimą…
  Visada taip – kai pamatai nukirstą medį, visada suspaudžia širdį, visada jo gaila… Kaip išėjusio žmogaus, tačiau – visi žmonės kažkada išeina, tik kelmų kaip medžiai nepalieka…
  Lieka kas kita, bet medis – visada riša keletą kartų. Todėl ir skaudu, kad taip lengvai kažkas močiutės liepą kerta… AtA jai, brangiąjai…Su meile ir užuojauta – Alvydas A. J.

  2008 m. priešpask. balandžio diena, kai ievos net.sprogo, žydo.vilnius.lt/algus.je-gėlė/tas AJ. Baltic states.bs.United Baltistan.ub.Kaliningrad.lt.olita-lita-21cent-gluck-fuck-O.Bey

  Patinka

 5. Prieš gerą dešimtmetį ieškojo , ieškojo mano gimtasis miestas jį ,, mylinčio žmogaus“……Šiuo pavadinimu ,,A.N.“ straipsnių buvo ne vienas išspausdintas . Tur būt, taip ir nerado arba- surasto neteko, globalizacijai siautėjant ir Jurgio mieste…Sunku pasakyti, kaip ten buvo iš tikrųjų. Viena šiandien aišku- vis dėl to miestas TURI ARCHITEKTŲ. Ne vieną….Susirinko jų kiek daugiau nei į Stalino laikų troiką. Susirinko ( ar buvo surinkti) medžių teisti ir visi (kaip a.a. Romui Kalantai žymieji psichiatrai) , padarę pomirtinę ekspertizę, pateikė išvadą.Vienbalsiai. Užtikrintai… Nesvarbu, kad ne vienas ,,cikrinis“ alytiškis ir dabar toliau Šaulių namų paėjėti neranda jėgų…O jeigu susitiks bejausmį ir visažinantį p.Dendrocidą ir vietoj alytiškiams įprasto- kaip gyvuoji, nejučiom išsprūs- kiek kainuoji…….?
  O medžiai taip ir išėjo stovėdami……….

  Patinka

 6. PrimityvŪs veiksmai: XXX x OOO = 3X nuliai.

  Gali nematomas pakakot Vidzgiry, pasiusiot ant kelmo, bet ateis laikas kai nuodėmė sugrįš ir kals į sprandą. Neduokdie – pajusi tai prie pirmo giminaičių karsto…

  Pabusk, žmogau. Tavo amžius net ąžuolo šakos nesiekia.

  Patinka

 7. Gal savo tamsiaja puse Zana R parasytum.Neparasys ,nes baugu butu i Alytu parvaziuoti.Man asmeniskai esi menkysta. Gintautas Miliauskas.

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑