Rimas Burokas – laisvas žmogus

… 1972 metai, hipių laikai, du mėnesiai po Romo Kalantos laidotuvių, Palanga, šachmatinė, nes ant akmenų rinktis jau nevalia, 11 valanda ryto. Shmitas, Vidukas, Dzilbus aptarinėja vakar matytą epizodą, kai milicija sudaužė džazmeną perkusininką V. Tarasovą, ramiai su mergina einantį Palangos gatve tik dėl to, kad jis buvo užsiauginęs ilgus plaukus. Atskuba Rimas, labai susijaudinęs, jam tai nebūdinga, prisėda prie mūsų staliuko, basas kojas slepia po kėde, nes neapsiavusių čia neaptarnauja. Kaip jau įprasta, paprašo suimprovizuoti 20 kapeikų kavai. Stengiamės išklausti kas atsitiko. Rimas išrėkia: ar jūs įsivaizduojate, šią naktį intelektualūs vandalai nukniso m a n o Dantės tomelius. Kad aiškiau būtų, jo nakties guolis buvo kažkur tarp Palangos ir Šventosios, apleistame klojime. Kad kartu jam pavogė ir visą jo turtą – krepšį su būtiniausiais kukliais daikteliais, megztinį ir 2 rublius, jis net neužsiminė, tas paaiškėjo tik gerokai vėliau. Rimas n e t e k o dvasinio peno: Dantės poezijos rinkinio, kurį tada studijavo, o tai ir varė jį į neviltį …

burokasrimas.jpg

Šių metų balandžio 21 d. Rimui Burokui ( 1953 – 1980) būtų suėję 55 metai. Prisiminkime vieną mūsiškių, kurio taip pat nevaržė sovietmečio smegenų plovimo architektų sukurtos privalomos mąstymo schemos, laisvą žmogų, poetą. Kviečiame pasiskaityti Leokadijos Sušinskaitės J. Kunčino bibliotekos darbuotojos straipsnį, kuris primins, gal būt, ne visiems žinomas Rimo gyvenimo peripetijas.

36 komentarai “Rimas Burokas – laisvas žmogus

Pridėti Jūsų

 1. Pasivadinusio ‚Inkognito‘ norisi paklausti ar kartais, rašant komentarus, Tavo kompiuteriu nesinaudoja koks nors KGB rezervistas (-ė), nes tokie vertinimai būdingi būtent tos organizacijos ‚mastytojams‘.
  O Rimas buvo nuoširdus vyrukas, gana savotiškai interpretuojantis gyvenimą, bet niekada nesusireikšmino ir nepretendavo į tautos didvyrius. Anaiptol, L. Sušinskaitės straipsnyje radau keletą gražių Rimo kūrybos vertinimų, kuriuos išsakė žinomi poetai ir ne tik.

  Patinka

 2. inkognito kalbos stilius man primena neseniai pasibaigusia diskusija apie “veseiliu“ “muzikantus“.ar tik nebus sito meslo parases vienas is ju apologetu ir gyneju?

  Patinka

 3. Pažinojau ata Rimą, ramus žmogus buvo, tačiau sovietų smegenų plautuvams nepasidavė.
  O dėl valkatų,- manau, didenių valkatų, kaip mankurtuoti azijatai nebūna.

  Respect!

  Patinka

 4. Manyčiau, kad kiekvienas žmogus turi asmeninę teisę pasirinkti savo gyvenimo būdą. Ir tai nieko nuostabaus, tai yra gyvenimas. Tik dabar kai kurie dalykai kelia šypseną. Na pavyzdžiui niekaip neišsivaizduoju kaip atrodė dabar solidus ir gerbiamas Gintas Unguraitis ant akmenų basas???..:))))

  Patinka

 5. inkognito kalbos stilius man primena neseniai pasibaigusia diskusija apie “veseiliu” “muzikantus”.ar tik nebus sito meslo parases vienas is ju apologetu ir gyneju?………… Kagi aš tau vaikeli galiu pasakyt>? Daug ką galėčiau, bet gaila brangaus laiko…vistiek nesuprasi.

  Patinka

 6. … a.a. Rima pazinojau nuo vaikystes, augom viename kieme buvusioje cerniakovskio gatveje, lankem viena mokykla, organizavom pirmus popmuzikos vakarus (apie tai nemazai galetu papsakoti Linas Jakstonis) sededami tuometines Dzukijos kavineje prie puoduko kavos “i skola “ ar parke ant suoliuko padiskutuodavome ivairiomis temomis… nemazai pavyzdingu kom,jaunuoliu jau tada Rimui pavydejo to, kad jis galejo buti savimi, nepanasiu i kitus, tyru ir nepriklausomu, kad apie ji buriasi chebryte, simpatiskos merginos, Rimas buvo tikras visu savim, nuosirdus ir nelaimingas tik mazai kas ta zinojo… nieko nuostabaus, kad dar iki siol tusciadvasiai ir garbetroskos jam negali atleisti… taip jau yra, kad inkognitai yra NIEKAS, kad ir ka jie berasytu, o a. a. Rimas buvo ir isliks TALENTINGU, tyru ir iki skausmo nuosirdziu zmogum… tiems , kurie ji pazinojo.

  Patinka

 7. stai ir suzinojom kas yra tasai “inkognito“,islindo visame grazume.ar ne laikas butu uzblokuoti jo komentarus “glukoidose“?uzknyso

  Patinka

 8. Vaikeli, nesėdėk taip ilgai prie kompiuterio, kadangi ši “velnio mašina“ labai traumuoja silpnesnės psichikos personas. Taip pat sprendžian iš to, kiek darai gramatinių klaidų, rašydamas komentarus, tavo intelekto lygis irgi sukasi kažkur apie nulį, todėl rekomenduoju tau ilgiau pabūt gamtoje, pakvėpuot grynu pavasarišku oru.

  Patinka

 9. sveiki, glukoidai. kodel jus tokius hamus publikuojat? kiek vienas gali turet savo nuomonia, bet niekad ne izeist kito zmogaus. slikstu!

  Patinka

 10. Sveiki, gliukoidai 🙂 Miela čia pas jus, o chuliganų internete tai visur pasitaiko, tik vienur jie toleruojami, o kitur -paprasčiausiai …blokuojami 🙂
  Dėl Rimo Buroko štai koks reikalas -jei turit kas išsaugoję jo eilėraščių(nepublikuotų internete ir spausdintu pavidalu, geriausiai – ranka rašytų,tuomet nekiltų jokių abejonių dėl AUTENTIŠKUMO) labai prašyčiau paskolint trumpam J.Kunčino bibliotekai.Mat rengiam spaudai jo eilėraščių rinkinį, susitarėm su Druskininkų “Poetinio rudens“ rengėjais, kad šis pristatymas bus įtrauktas į oficialią festivalio programą.Dar yra truputukas laiko, tad jeigu aptiktume dar kokį nežinomą tekstą, gal ir būtų galimybė įtraukti į knygą.Šiaip jau surankiojom tekstų nemažai – iš visokių šaltinių.

  Patinka

 11. LiGintas to Giedrė:

  Turiu 2 Rimo Buroko eilėraščius – jo ranka rašytus ir niekur nepublikuotus.
  Galiu atsiųsti nuskanuotas jų kopijas .tif, .bmp ar .jpg formate.

  Pagarbiai,

  Buvęs R.B. bendražygis
  LG

  Patinka

 12. tik nereikia lia lia lia. aštunto dešimtmečio vadinamieji Vilniaus hipiai – suskretę, tinginiai, bevaliai, pusgirčiai, o kai kurie apsinarkašinę, išmesti iš institutų ir mokyklų ne dėl kovos už laisvę, o už latravojimą. Jie patys ėjo į susinaikinimą. Būkim biedni, bet teisingi – neklastokim istorijos. R.B. buvo tragiško likimo žmogus, tai puikiai išreiškęs savo poezijoj. ir negražu dabar apie jį kurti legendas, manipuliuoti.jam to tikrai nereikia.

  Patinka

 13. Iš kur Jūs žinote Rimo Buroko “ne legendą“? Ir ką Jūs dabar galite kalbėti apie jo gyvenimo tragizmą, apie “istorijos klastojimą“, kai “tarkingi“, “valingi“, tvarkėtės savo reikaliukus, KLASTODAMI GYVENIMĄ. Pardon, tai Jūs esate tragiško likimo…

  Patinka

 14. Istorijos klastoti niekas ir nesiruošia.Paskaitykite “Rimas Burokas.(ne)gyvenimo fragmentai“ -tuoj turi knygynuose pasirodyt -įsitikinsite.
  O šiaip jau, patinka kam ar ne -R.B. BUVO legenda, bent jau tarp tam tikro rato žmonių.Prieš jo poetinį talentą ir dabar lenkia galvas garsūs poetai, nepaisant to, kad miręs jis beveik prieš trisdešimtmetį, jo eiles ŽINO ir dabartinis jaunimas.
  O gyvenimas -jis visada daug sudėtingesnis už paprastas, bukai į stalčiukus viską sudėliojančias schemas.Jei kas apsiimtų parašyt biografinį,VISAS aplinkybes ir pasekmes dorai išlukštenantį romaną – irgi sukrečianti knyga gautūsi.
  ….“Anais“ laikais paprastai ir be problemų gyvenimas klostėsi tiems žmonėms, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių visiškai nedomino “organų“, arba už atitinkamas “paslaugas“ išsipirkusių visokių “gerovės“ ženklų .O jų susidomėjimą galėjo sukelti nebūtinai “sąmoniga kova už laisvą Lietuvą“ -tokių žmonių buvo nedaug.Pakako ir per naivumą prikrėstų jaunatviškų kvailysčių.Štai tada ir prasidėdavo…
  Taip kad tikrai, “ne hipi“ -nereikia lia lia…

  Patinka

 15. Pamenu, kaip važiavom per Vėlines ant Rimo kapo į Rokantiškes, “našlaičių“ kapines. Stipri buvo legenda, mūsų karta juo žavėjosi – ypač mes, dešimtmečiu jaunesni.

  Patinka

 16. Perskaičiau knygą vienu prisėdimu. Viskas tarsi čia pat. Tikrai – to laikmečio niekas iš mūsų nepavogė – jis visada mumyse. Ačiū, Rimai, kad buvai.

  Patinka

 17. Dabar supratau, kodėl Alvydas Petkevičius taip primygtinai rekomendavo įsigyti knygą, kai skambino prieš savaitę. Tada aptarėm komentarus Rimo tema, tada nuvylė kai kurių bendražygių vertinimai. O knygą, kaip ir Daiva, perkrimtau tą patį vakarą iki 3-jų nakties. O ką, jei pasiūlyti miesto tėvams pavadinti kurį nors skverelį ar gatvę Rimo Buroko vardu, taip kaip siūlė knygos dizaineris Tomas S. Butkus?

  Patinka

 18. Dzilbau,
  Slombas(Butkus) jaunas -bet, kaip pats turėjai progos įsitikintI – anaiptol ne durnas…Tai yra viena iš tų temų , dėl kurių mano biškutuką gal ir senstantis makuferis jau senokai prastokai miega naktimis…
  Kitaip tariant -aš galvoju, kad Alytus anaiptol ne skylė, bent jau Lietuvos mastu, nors literatūrine prasme.R.B. asmenybės legenda ir kūrybos kokybė -vienas iš paskutiniu metu išryškėjusių paliudijimų.
  Na, J.Kunčino pėdas, kaip mokam, taip spraudžiam ne tik oficialiam, bet, tai kur kas svarbiau, žmonių gyvos atminties lygmeny.Muziejaus sąžiningai padirbėta ir Matučio, ir Jonyno atžvilgiu, galų gale būta mūsų žemėj ir Sakalausko -Vanagėlio…
  Taigi, manau, pats laikas imtis -nepaisant tų visų križių, ir tavo pasiūlyto proceso, juolab -kad bent jo ESMINIS įtvirtinimas tikrai nepareikalaus kažkokių neįmanomų investicijų. Praktikų, kaip tai daroma -turim sukaupę.Šiuo atveju(ir ne tik), manau, esminio proveržio etapui tikslinga suvienyt pajėgas -ir Glūkojidų, ir olyta/oraniečių, ir baltavarniečių, ir erdviečių ir laisvauniversitetiečių 🙂 Sąmoningai neminiu “valdiškų kultūros institucijų“, bet dalis jų, be jokios abejonės, VISAI NE IŠ VALDIŠKŲ PASKATŲ pritartų ir šiai idejai, ir kitoms nevaldiškoms iniciatyvoms.Ir išvis, manau -gal bent visiems čia mano išminėtiems ‘struktūriniams vienetams“ 🙂 ir “šiaip piliečiams“ :), vienaip ar kitaip susijusiems su mūsų miesto istorijos ir literatūriniais dalykais(pradžiai), gal neprošal būtų kažkada kažkur susibėgti betarpiškam pabendravimui ir ir kažkokio veiksmų plano nevaldiškam sudėstymui ?…

  Patinka

 19. Įdomu, ką Rimas dabar sau galvoja apie tokį jo personos išaukštiunimą ten, dangaus muzikantų ir poetų dausose?

  O gal jis jau pagal reinkarnacijos dėsnį gimė kur Kaukazo kalnyne ir ramiai sau gano avis?

  Iš žmogaus padarėte mitus ir legendas…

  Aišku, visada reikia tam tikram tautos istorijos tarpsniui sukurti kokį didvyrį – Kalantą, Buroką… bet, manau, didvyrių būta ir kietesnių. kiek supratau, Rimas A+A šiuo atveju atstovauja hipių ir disidentų “kristusėliams“, ar kam? pauliaus Širvio gyvensenos tąsa hipių epochoje?

  Gražios jo eilės, aišku. Gyvenimas jo toks…poetiškas tarsi. Gaila tik, kad sudeino jį žmogus. grynai sudegino. ir dar kiti, šalia jo buvę, apdegė…

  Atleiskit už mitų griovimą.

  Patinka

 20. Agne, neatsiprašinėk – tikrai jokių mitų nesugriovei – bent jau mums, pažinojusiems Rimą. Mums jis tada, gyvas, buvo mitas ir legenda – savo asmenybe, gyvenimo būdu, filosofija. Bet juk ne visiems. Tik saujelei panašių į jį. Mes juo žavėjomės, norėjome būti panašūs, bet daugybė jo amžininkų nė nepažinojo Rimo. Logiška. Jis buvo kitoks, nei jie, neįdomus jiems. Ir joks ne didvyris. Tad tikrai labai sunku spręsti apie Rimą jo nepažinojusiems. Taip nesunku ir didvyriu žmogų paversti, ir “apkaltinti“ nebūta disidentine kova ir dar nežinia kuo… O jis buvo tiesiog charizmatiškas, talentingas ir… kitoks.

  Patinka

 21. Visiems, vis dar nerimstantiems dėl Rimo:

  “Myliu savo esmės tamsiąsias valandas,
  kai mano jausmai pasineria:
  jose aš lyg senuose laiškuose
  randu savo kasdienį gyvenimą, jau kartą gyventą
  ir kaip legendą platų ir nugalėtą.
  Tada man darosi aišku, kad aš esu rūmas
  antram, be galo plačiam gyvenimui.“
  Raineris Marija Rilkė, perskaitytas (ar išverstas) Tėvo Stanislovo

  Taip taip, nurimkite. Rimas buvo viskuo panašus į mus. Tik štai mes – niekuo negalime būti panašūs į jį…

  Patinka

 22. Ginčykites. Kiekvienas skleiskite savas tiesas. Tai yra natūralu. Tai yra gyvenimas. Kažkaip būtų keista, jeigu visų nuomonės sutaptų. Yra intelekto lygis, galų gale, kaip liaudyje sakoma, dėl skonio nesiginčijama. Turiu ir savo nuomonę, bet dėl nuomonių negerbimo šiame puslapyje (kaip buvo dėl vestuvinių muzikantų), savo nuomonę kol kas pasiliksiu sau, nors, kaip tikras Alytiškis, aš puikiai žinau apie ką eina kalba ir įdėmiai skaitau komentarus.

  Patinka

 23. na kodel salia viso jo zavesio, talento nepasakor tiesos: jis buvo narkomanas. Tais laikais chebryte Alytuj (pvz, toks slubas dailininkas “Tuluzas“)o ir Vilniuj kaifavo nuo aguonu nuoviro.

  Patinka

 24. As narkomano sesuo,alytiske. Tuluzas , Burokas, mano brolis ir daug kitu buvo Alytaus chebryteje.
  Visi jie mire, iskankinti narkotiku. Skauda sirdi prisiminus.Ir nevadinkim narkomanu laisvais, tikrai ne.
  O Buroko poezija mane suzavejo mirtinai, gal kad tokia liudna,kaip rudeninis oras Lietuvoj!

  Patinka

  1. Norejau pasiteisinti pries Ruta del straipsnio pavadinimo …laisvas zmogus, kuri pries pora metu cia ir parasiau. Pazinojau visus ir Buroka ir Tuluza, Stasi Kereza, kitus. Manau buti laisvam yra zymiai sudetingiau negu paristam ant trumpo pavadzio. Problema ta, kad laisvas zmogus arba sugeba naudotis savo laisve arba ne. Gaila, kad kai kurie vyrukai uzsizaide su “duru atidarinejimu i ana puse“. Labai gaila, o kai kurie buvo talentai.

   Patinka

 25. Jimi Hendrix, Jim Morrison ir Janis Joplin hipiu laiko
  simbolines figuros. Ju gyvenimo stiliui budinga “Live fast, love hard, die young“ Siandien,pries 40 metu mire Janis Joplin, budama 27 metu.
  Jeigu ne visos Lietuvos , tai tikrai Alytaus mastu Burokas buvo simboline figura, todel negalim jo isbraukti is musu miesto istorijos.Ir nepamirskim jo poezijos , butinai skaitykim ja!

  Patinka

 26. Vienareikšmiškai apie to laikmečio neformalų judėjimą sudėtinga atsakyti, aš pats Gorkio gatvėje pasirodžiau 1983 m. Dar spėjau užkabinti tų laikų dvasią ir tuos žmones kurie pažinojo Rimą. Ir galiu pasakyti tik tiek, labai dabar lengva sėdint prie kompo filosofuoti apie tą laikmetį ir Rimą.Ir nebuvo tais laikais jokios galimybės atsikratyti narkotinės priklausomybės, nebent prievartinis gydymas psichuškėje, po kurio dar daugiau stogas pavažiuodavo.

  Patinka

 27. Kai radau šia nuotrauka daug prisiminimų iš akmenų laikotarpio .. radau save ir paną, su kuria tada draugavau.Net žmona nepyksta už tokias radybas

  Patinka

 28. Šiais metais balandžio mėnesį Rimui Burokui būtų 60. Manau, glūkoidų susirinkimuose su Šekspyru ir Alvydu A. Jegelevičium paskaitytų kažką naujausio ką sukūrę. Kai po ilgos pertraukos paskaičiau čia komentus, matosi, kad įvairūs įvairiai jį vertina. Kai kam labai nepatiko jo gyvenimo būdas. Rimo gyvenimo būdas kenkė jam pačiam ir jo artimiesiems. Dabartinės šunponių kastos gyvenimo būdas kenkia mums visiems, bet mes juos mylime, net į Seimą išrenkame . Taigi, kas, ką ir kaip vertina. Manau, kad žmogus turi būti briaunuotas ir ko daugiau kraštinių, tuo gilesnė asmenybė. Tik pilkieji žmogeliai visur tinka, viską žino ir viską supranta.
  Kažkaip nepasimiršta epizodas su Rimu Kaune apie 1972 ar trečiais, kai atsisėdę ant grindų koridoriuje viename Vydūno al. name visą naktį filosofavom apie sritis ir reiškinius, kurie neminimi kasdien ir net prie alaus.
  Tada jis gan įtaigiai aiškino savo pasaulėžiūrą ir tuo rodė savo išskirtinumą. Ir tai tiesa.
  Taigi prisiminkime RIMĄ BUROKĄ poetą ir valkatą, hipiaką ir šiaip nuoširdų vaikinuką.

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑